| AlexutzuTuTu a întrebat:

Buna TpU am si eu o mica mare problema happy Am de ales dintre calculator si laptop... nu stiu ce sa aleg. Varul meu are un laptop grozav (4Gb, 3.0 Ghz, 500 HDD ) si as dori un calculator la fel dar laptopul lui este destul de ieftin, iar calculatorul pe care mil doresc eu e cam scump are 750 HDD in plus de laptop dar daca stiti la ce imi trebuie HDD totusi daca am 500? Oricum dati-va cu parerea, a si da nu stiu cum sa dau funda explicati-mi va rog sun nou big grin

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ceea ce are vărul tău numai laptop de gamming nu este.Laptop-urile asta low cost/low end nu sunt construite pentru așa ceva.
Recomand un desktop daca vrei gamming.Cu banii ce îi dai pe un laptop low-end îti faci din piese așa ceva:
Placa de bază:
http://www.vexio.ro/......a55_P61686
Procesor
http://www.vexio.ro/procesor-amd-a8-x4-6600k-socket-fm2-3.9ghz-100w_P55027
Hard disc
http://www.vexio.ro/......rpm_P38827
Memorie
http://www.vexio.ro/memorie-corsair-ddr3-8gb-1333mhz-kit-2x4gb_P25428
Optic
http://www.vexio.ro/......ail_P61939
Placă video
http://www.vexio.ro/......dmi_P48745
Carcasă
http://www.vexio.ro/carcasa-segotep-sg-631b-blue-atx-middletower_P29410
Sursă
http://www.vexio.ro/sursa-spire-jewel-550w-atx12v-v1.3_P62437
PREȚ TOTAL: Cam 2600 RON cu tot cu taxele de livrare.
Pe scurt nu recomand un desktop preasamblat deoarece ai șanse mari ca să te pomenești cu un sistem complet aiurea configurat.De regulă cam toate cel „performante" au 6 Gb ram.GREȘEALĂ mare.De ce? La 6 Gb ram nu ai dual channel la ram, ceea ce înseamna un sistem lent chiar de are 6 Gb, la care un dual channel de 4 Gb îl calcă în picioare, ca e dual=>plus de viteză. Apoi ce nu știi e placa da bază.De regula aceste tipuri de dsktopuri au plăci de baza de generație veche ce nu mai suportă upgrade numai cu costuri destul de mari, dacă suportă. Apoi hard discul.Ai șanse să te alegi cu un Samsung sau Toshiba=>mai bine nu.La gamming numai probleme o sa ai cu asa hard discuri, și lista continuă.
Succes

| AlexutzuTuTu explică (pentru DeyCj):

Ma omori cu zile laughing, asta chiar depinde de alegerea mea 50% dar vrea mama sa-mi iei laptop deoarece ma tot bate la cap cal pot lua peste tot sad si totusi eu vreau gaming, grafica buna tot... procesor tot am obs ca coasta un laptop gaming 70 milioane, dar piesele compatibile cu pc meu nu se gasesc usor sad asa ca credeti-ma ca nu stiu ce sa fac... sunt in inpas sad.

| DeyCj a răspuns (pentru AlexutzuTuTu):

Gamming=Desktop.Internet, multimedia, prezentări grafice, etc ăi în special dacă ești un om d afaceri și sau vrei portabilitate=laptop.
Porabilele astea până în 4000 ron sunt construite pentru orice altceva în afară de gamming, deși hardware-ul ar p[utea să faca asta la fel și sistemul de operare, dar cum construcția lor este de așa natură încât componentele electronice sunt poziționate foarte aproape una de alta, la care se adaugă căldura dejată de CPU, si hard disc, căldură care nu se poate disipa cum trebuie prin fantele alea de aierisire care sunt mult insuficiente pentru a asigura o răcire corespunzătoare vs temperatura degajată de componente, practic ajung după un an jumate sa îl duci în service că ori s-o ars chipsetul video ori s-o uscat pasta termoconductoare la CPU, că se știe ca în gamming hardware-ul e coxălit, mai ales CPU-ul placa grafică și hard discul, iar cum la un laptop de ăsta low-cost partea electronică nu e dimensionat să reziste la așa ceva, normal că apar problemele.
Deci dacă vrei o recomandare de la depanator la user atunci desktop pentru gamming și pentru portabilitate laptop.

| AlexutzuTuTu explică (pentru DeyCj):

Nu ma ajuti, cum as putea s-o conving pe mama. sa ma lase sa-mi iei laptop? sad Alegerea mea e 50-40% deci nu depinde de mine acuma...

| DeyCj a răspuns (pentru AlexutzuTuTu):

Din păcate asta e o problemă care mă dpășeste. La Chestiile tehnice mă pricep, dar în schimb pe post de mediator nu prea.Decât să fac lucrurile să iese complet aiurea prefer să mă resemnez.

12 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Depinde la ce vrei sa-l folosesti, daca vrei ceva pentru gaming un PC este mult mai indicat, in schimb, laptop-ul iti ofera mai mobilitate, il poti lua dupa tine.
O seara buna.

| MskDesign a răspuns:

Salutare!
Sper ca intr-o buna zi, va fi inteles o data pentru todeauna ca un laptop nu are cum sa fie mai bun ca un pc desktop.Pentru gaming, cu atat mai putin.Ganditi-va ca adevaratii game-ri joaca in sistem multi monitor(de obicei 3 monitoare de aceeasi rezolutie).Asa ca mai bine te informezi cum trebuie, iti iei piesele singur(processor, memorie ram, placa de baza, scheda video dedicata, un UPS) toate performante si iti faci un pc desktop pentru gaming de toata frumusetea.Succes!

| Mihai1810 a răspuns:

Ce model de procesor si ce placa grafica are laptopul varului tau si ce model de procesor si ce placa grafica are pc-ul pe care vrei sa ti-l iei?

| Peaches a răspuns:

Intotdeauna preferabil este sa ai un calculator fix, chiar daca are aceleasi caracteristici ca ale unui laptop. Pretul este mult mai mic si te tine mult mai mult decat un laptop. Succes!winking

| dantomescu78 a răspuns:

Eu recomand laptop.

Si daca vrei ceva bun sa te si joci iti recomand un laptop cu procesor performant si placa video mai mult decat modesta.

Uite: http://bit.ly/1fLuk9f

| CiprianDoarEu a răspuns:

Daca vrei ceva bun pentru gamming Calculatorul e cea mai buna alegere, laptopul este pentru office(birou / navigare pe internet) Cauta la bocris daca vrei ceva calculatoare bunde de gamming ieftine. Funda? big grin

| Klau97 a răspuns:

Eu as alege laptop, pentru ca poti sa il ai cu tine daca mergi intr-o excursie etc. Si in plus iesi mai ieftin la laptop.
In legatura cu funda, cand iti apare Alege castigatoeul sau ceva de genul, iti apare in dreapta o funda la un raspuns si dai click pe cel mai bun raspuns. Funda?

| Necunoscut123456789 a răspuns:

Eu as alege laptop