| rateu a întrebat:

Am o placa de baza cu socketu de 775 si as vrea sa o schimb merge sa iau o placa de baza cu socketu de 1155? Si daca iau alta placa de baza trebuie sa schimb toate piesele de pe PC?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa schimbi placa de baza dar, inainte de a o schimba, vezi daca celelalte piese sunt compatibile cu noua placa de baza.

Răspuns utilizator avertizat
| IT4Ever a răspuns:

Daca schimbi placa de baza nu o sa mai fie compatibil procesorul si memoriile happy

| Pimpux a răspuns (pentru IT4Ever):

NU e POSIBIL. este un lucru cert. e ca si cum ai pune ceapa in loc de cartofi. pai daca e pe 775 si procu e pe acelasi socket....asa ca daca schimba MB`u trebuie sa schimbe si procu.

| CinevaNou a răspuns (pentru Pimpux):

Si eventual si placa video.

| sPriT3SiCoL4 a răspuns:

Nu doar ca trebuie sa fie compatibila cu procesorul, placa video si memoriile