| OnyOnur a întrebat:

Buna TPU am un laptop si nu se deschide nu stiu unii mi-au spus ca din cauza bateriei dar l-am tinut foarte mult la incarcat pe urma s-a aprins el dar pana atunci cand se incarca si scrie Windows.Pe urma am incercat sa-l reformatez nu merge totul e in regula ajunge pana cand ramane 35 de minute pana se termina instalarea si da restart! Cum pot sa-l fac ma ajutati!

9 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Windowsu care il folosesti este posibil sa nu fie bun. iti da vreo eroare ceva la 35. e imposibil sa nu dea ceva

| relian a răspuns:

Instaleaza plecind din bios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ar fi nu scoți bateria din el, cât ești în casă îl ții 100% în priză. Un model de laptop și versiunea de Windows (să putem da un diagnostic pe viitor mai bun dacă nu merge ce am bla bla mai jos)

Folosind un mediu de instalare care știi fără a avea probleme (cd/dvd/usb), bootezi de pe el (folosind F8/F12 pentru bootMenu de unde selectezi cd/dvd sau intri în bios cu Del/F2 și selectezi Priority Boot prima opțiune pe cd/dvd

Odată pornită instalarea selectezi opțiunea de formatare rapidă (quick format) a partiției C și de acolo te descurci.

| OnyOnur explică (pentru anonim_4396):

Am facut si eu asta dar se duce el pana unde se duce si cand zice acolo : au ramas aproximativ 35 de minute da restart!

| OnyOnur explică (pentru anonim_4396):

Am facut si eu asta dar pana cand zice : au ramas aproximativ 35 de minute da restart!

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnyOnur):

O soluție mai rapidă o putem da dacă avem toate informațiile: nu ai zis ce versiune de Windows, nu ai zis configurația laptop-ului, nu ai zis ce anume a cauzat asta (ce ai făcut de nu a mai mers).
Acum e important sa stiu ce versiune de Windows incerci sa instalezi, de asemenea sa elinini orice probleme legate de hard disk poti incerca orice distributie de linux - ubuntu, pui pe stick si incerci install. Daca apare vreo probleme, nu exista probleme pe care o consola de linux nu o poate vedea.

| bumtzbumtz a răspuns:

Ar putea fi de la windows.

| IonutDX a răspuns:

Eu cred ca e de vina hdd-ul, adica e posibil sa aiba bad sectors. Poate ca aceasta sunt marcate in mod eronat de catre sistem si acest lucru trebuie verificat! Cauta Hiren disc si scrie un cd/dvd cu el, bootezi pe el, vezi documentatia Hiren-ului si apoi alegi HDD tools/utilities > Hdatz (asigurate ca versiunea de Hiren pe care o iei are utilitarul asta) alegi Check & repair dupa 20-60 minute procesul se termina, daca totul e ok atunci ori nu ai bad sectors ori sectoarele respective au fost "reparate". In cazul in care au ramas bad sector revii un mesaj aici.

Pe viitor incearca sa fii mai coerent!

| OnyOnur explică:

Am laptop Acer