| Hachimytza619Akita a întrebat:

As vrea sa aleg un Laptop... (pentru mine)
si as vrea ceva, cu care sa pot juca jocuri mai faine...
si am gasit pana acum 2 Laptopuri si as vrea sa imi zice-ti
care-i mai bun!(pt.jocuri)
1.
Laptop Asus K56CB-XX122D i7-3537U 500GB 8GB GT740M 2GB

Procesor Procesor: Intel Core i7
Model si Platforma procesor: Ivy Bridge Intel Core i7-3537U
Frecventa procesor (GHz): 2.0 / 3.1
Dimensiune Cache procesor (KB): 4MB
Tehnologie de fabricatie (microni): 22
Putere consumata (W): 17
HDD & RAM Capacitate HDD: 500GB
Tip unitate stocare: HDD
Viteza de rotatie (rpm): 5400 RPM
Interfata HDD: SATA
Numar HDD: 1
Memorie standard: 8GB
Memorie standard producator: 8GB
Module Memorie: 2 x 4GB
Tip RAM: DDR3 1600MHz
Memorie maxima suportata: 8GB
Sloturi memorie: 1
Display & Video Chipset video: nVIDIA GeForce GT740M
Intel HD Graphics 4000
Memorie video ram: 2GB
Rezolutie optima: 1366 x 768
Diagonala LCD 15.6
Tip display: HD LED
Reproducere culori (milioane): 16.7
Chipset: Intel HM76 Chipset
Comunicatii Wireless WiFi BGN
Bluetooth: Built-in Bluetooth V4.0
Retea: Gigabits Base T
Modem: Nu
Porturi USB 2.0: 2
HDMI: 1
VGA: 1
RJ45: 1
Microfon: 1
Audio-out: 1
DC-in: 1
USB 3.0: 1 x USB 3.0
Multimedia Unitati citire/scriere: Super-Multi DVD
Audio: Built-in Speakers And Analog Microphone
SonicMaster
Camera: HD Web Camera
Card reader: 2 -in-1 card reader ( SD/ SDHC)
Alimentare Baterie: 4 Cells 2950 mAh
Altele Sistem de operare: Fara sistem
Tastatura numerica: Da
Dimensiuni (W x D x H mm): 38 x 26.6 x 22.5 cm (WxDxH) (w/ 4cell battery)
Siguranta Kensington lock
Caracteristici speciale: Tehnologie Nvidia Optimus
Altele: AC Adapter
Culoare: Negru cu gri

2.
Laptop Asus K55VD-SX438D i7-3630QM 750GB 8GB GF610M 2GB

Procesor Procesor: Intel Core i7
Model si Platforma procesor: Ivy Bridge Intel Core i7-3630QM
Frecventa procesor (GHz): 2.4 / 3.4
Dimensiune Cache procesor (KB): 6MB
Tehnologie de fabricatie (microni): 22
Putere consumata (W): 45
HDD & RAM Capacitate HDD: 750GB
Tip unitate stocare: HDD
Viteza de rotatie (rpm): 5400 RPM
Interfata HDD: SATA
Numar HDD: 1
Memorie standard: 8GB
Memorie standard producator: 4GB
Module Memorie: 2 x 4GB (4Gb bonus)
Tip RAM: DDR3 1600MHz
Memorie maxima suportata: 8GB
Sloturi memorie: 2
Display & Video Chipset video: NVIDIA GeForce 610M
Intel HD Graphics 4000
Memorie video ram: 2GB
Rezolutie optima: 1366 x 768
Diagonala LCD 15.6
Tip display: HD LED
Reproducere culori (milioane): 16.7
Chipset: Intel Chief River Chipset HM76
Comunicatii Wireless Integrated 802.11 b/g/n
Bluetooth: Nu
Retea: 10/100/1000 Base T
Modem: Nu
Porturi USB 2.0: 1
HDMI: 1
VGA: 1
RJ45: 1
Microfon: 1
Audio-out: 1
DC-in: 1
USB 3.0: 2 x USB 3.0
Multimedia Unitati citire/scriere: Super-Multi DVD
Audio: Altec Lansing Speakers
Camera: 0.3 Mega Pixel Fixed web camera
Card reader: 2 -in-1 card reader ( SD/ MMC)
Alimentare Baterie: 6 Cells 4700 mAh 50 Whrs
Altele Sistem de operare: Fara sistem
Tastatura numerica: Da
Dimensiuni (W x D x H mm): 25.1 x 37.8 x 2.55 ~3.19 cm (WxDxH)
Greutate (Kg): 2.52 kg
Siguranta Kensington lock
BIOS Booting User Password Protection
Altele: AC Adapter
Culoare: Maro

Fundaaaaa+vot!
Aaaa da si as dori pentru cine lucreaza in domeniu o explicatie mai detaliata!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Primul este mai bun! Placa video e noua si mai puternica decat la al doilea, abia s-a lansat de cateva zile! E ultrasubtire.

| Biiba a răspuns:

Pai da...primul este mai bun, dar are 500 GB HDD si al 2'lea are 750... dar asta nu prea cont deci primul.:*

| relian a răspuns:

Mai bun este al 2-lea ce ai aratat tu.De ce? Procesorul este mai bun, mai mare.Primul este dual core iar al doilea este quad core, plus ca are si 2.4 fata de 2.0 cit are primul.Deci primul procesor senumeste i7-3537U adica este un procesor pentru Ultrabook pentru laptopurile alea foarte subtiri.Al doilea este un proceosr i7-3630QM adica quad mobile adica pentru laptopuri normale dar are 4 procesoare fizice deci este net superior primului.Restu se pare ca sint cam la fel asa ca asa stau lucrurile.Acum unia spun vai este plastic nu stiu ce de parca tu te joci cu plasticul sau acel plastic arface calculatorul ala sa functioneze.Ce aluminiu, daca e din aluminiu care e problema este mai bun? Povesti.Vad unia isi fac reclama sa cumperi de la ei ca edin aluminiu canu stiu cum este bla bla povesti.In loc sa spuna clar care dintre ce ai aratat tu e mai bun unia tot incearca sa isi vinda marfa. Putea sa spuna simplu uite nr 1 sau 2 este mai bun dar sint si altele mai bune. Daca te interesa ii spuneai tu sa iti arate.Acum sa ma dau si eu mare ca de vindut nu am ce vinde iti spun uite mai bun ca axcest laptop ce tu ai aratat aici sint Sony Vaio care au acelasi procesor, dar restul sint mai bune si pretul este mai ieftin. Celputin asa cred. Spune cit costa ce ai aratat tu si eu iti arat Sony si cit costa.Si nu se compara Asus cu Sony.Asa la laptopuri daca luam in top se afla Apple si Sony iar restul care mai urmeaza sint mai putini importanti.Deci daca te intereseaza iti arat eu penet preturi si laptopri adevarate care vin cu wind pe ele fie ca vrfei fie ca nu vrei, deci wind este inclus in pret si nici nu exista savina fara wind.Cei ala sa cumperi un laptop fara wind? Eu sincer nu as cumpara asa ceva.Nu cumpar ca cine stie daca va merge sau cumva merge.Deci nu-s curios de asemenea asazise laptopri sau calculatoare fara sistem de operare pe ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Hachimytza619Akita explică (pentru Marius910):

Pai stai asa tu ce vrei sa imi explici aici?
ca nici unul dintre laptopuri nu e bun si sa iau un Sony cu OS?

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Marius910):

Nu spun ca nu mai gresesc, dar si tu faci niste afirmatii naspa de tot. Uite una ai afirmat ca al doilea laptop are o placa video mai slaba decit HD video integrat in procesor.Sincer mai mare balarie caasta nu am mai auzit pina acum.Deci mai gindeste odata cind spui ceva.Acel HD din procesor nu este mai buna ca GeForce 610 nici [peste o mie de ani.Cred ca nu stii despre ce vorbesti.Asta ca am vazut ca spui altora ca sint total pe dinafara. Daca eu sint pe dinafara tu esti cred ca si mai pe dinafara.In rest ca acea video de la primul este maibuna da ai dreptate dar atit nimci mai mult.Restu cum cadoar bigatasii isi permit un laptop Sony eu cred ca bati cimpii.Si daca vrei sa te convingi tu singur intra pe sitele lui Sony dar nu pe Romania ci pe north america si dupa sa vii si sa spui aici oamenilor ce preturi sint acolo fata de Romanai si ce laptopuri sint.Asa doar sa dai din gura sa te afli in treaba poti.Insanu mai du tu lumea in eroare. Daca cauti sa iti vinzi tu calculatoarele sau ce vinzi aia e treaba tadar nu minti lumea.Auzi doar bogatasii isi pot lua un sony.Pai daca vrei intramamindoi unde am spus si cautamla Sony un laptop cu aceleasi performante aratate de cine a pus intrebarea aici si vedem cit costa acel Sony.Te asigur cacosta sub 3 mii de lei. Daca vrei punem si pariu nici o problema.Deci nu mai arata tu ca alti is pe dinafara si doar tu ce spui este bine.Si acum daca tot este asa de "priceput"cum te dai te rog explica cum poate cineva sa puna la un laptop o placa video mai slaba decit cea integrata in procesor? Explica mie asa macar mai stii poate mai invat si eu ceva.

| relian a răspuns (pentru Hachimytza619Akita):

Inainte sa accepti raspunsul cuiva, ori sa crezi pe cineva cauta si verifica personal.Eu am spus ca cu 3 mii de lei cumperi un Sony mai bun ca ce s-a aratat aici in intrebarea asta.Si ca sa crezi sau sa verifici intri pe www.sony.com dar pe North America si cauti acolo preturi si laptopuri asa cam cu ce are acestea doua aratate aici.Si nu poti compara un Asus cu Sony.Sony nici nula uzi cind functioneaza, nici nu se incalzeste si daca faci teste intre Sony si Asus nu mai are rost sa vorbim.Eu nu dau din gura doar.Cauta tu singura sau singur unde am spus si vei vedea ce preturi sint.Si mai afla ca in America de Nord preturile la ce vrei tu sint mult mai mici decit cele din Romania.Asta este valabil si in cazul calculatoarelor si a telefoaneleor.Si poti cumpara si tu de acolo ca banii tai de ce nu ar merge. Apropoo eu de acolo imi iau orice cind vine vorba de telefoane sau calculatoare.Si sint net superioare celor din Romania chiar daca sint facute de acelasi producator. Iara acolo nu exista calculator la vinzare fara OS.Nici daca ai vrea nu ai putea gasi asa ceva.Cum am spus si celui de sus nici daca tu iai plati pe ei sa iti vinda un calculator fara OS nu tiar vinde asa ceva.Si OS nu mareste pretul acelui calculator. Daca prin absurd sa admitem ca ai gasi pe careva sa iti vinda un calculator pretul tot ala ar fi.Dar cum am spus cel mai bine este sa verifici tu si sa vezi, iar dupa iti faci o idee cam cine si ce mainca ceva pe acest site.Acum ca placa video la ce ai aratat tu este in cazul primului laptop mai buna da este adevarat, eu am gresit ca nu am verificat.Ma uitai doar la capacitate si zic a tot 2 GB are.Dar nu si ce spune cunoscatorul caruia i-ai dat premiu.El nu stie ce spune ca video celui deal dopilea este mai slab ca HD integrat in procesor.Bate cimpii scuza-ma ca zic. Apoi atit primul laptop cit si al doilea au cite 2 placi video.Chestia aia ce vezi tu HD aia este video integrata in procesor.Scuze ca scriu cam mult dar iti zic cum sta treaba.Intel la noile procesoare i a integrat in procespor o placa video numita si HD unele mai slabe altele ceva mai rasarite dar tot slabe sint comparativ cu cele detasabile ori integrate in placa de baza.Deci orice placa video care nu este integrata in procesor este mai buna ca acestea.Ca urmare tipul asta spune ca placa video aia de 2 Gb GeForce 610M de la al doilea laptop este mai slaba decit HD integrat in procesorul i7.Asta a spus clar.Dar NU este deloc adevarat.Acea placa GeForce610M este net superioara acelui HD.Nici un producator nu ar mai adauga inca o video care sa fie si mai slaba decit ce are in el deja procesorul.Deci inca odata iti spun aia HD este placa video integrata in procesorul i7, iar GeForce este alta placa video care din ce am vazut si asta doar in Romania este ori detasabila, ori integrata in placa de baza.Deci la tine la acele doua laptopuri atit GeForce 610M cit si ailanta de ala primul ori amindoua sint integrate in placa de baza, ori sint detasabile.Eu doar in Romania am vazut laptop cu placa video detasabila.In alta tara asa ceva nu exista, toate laptopurile au placa video integrata in placa de baza. Daca te vei uita pe siteuri din America asa vei gasi oriunde.Eu am si sunat si am intrebat daca au placi video de laptop? Aia au spus daca cumva vorbesc despre desktop si am zis nu de laptop vorbesc.Au zis ca asa ceva nu au nici nu au auzit.Am fost la magazine, la supermarketuri de calculatoare, unde cit vezi cu ochii numai calculatoare si componente.Am cautat si zic hai sa intreb. Aveti placa video pentru laptop? SE uitara aia la mine ca la urs. Zice de unde vii frate? Nu avem si nici nu am auzit de asa ceva, sau cel putin nu exista prin america.Asta miua zis si eu nici nu am vazut acolo.Ca urmare placile alea geforce sint cum am zis integrate in placile de baza sau pot fi detasabile daca laptopurile sint in Romania.Eu asa ceva nu cumpar.Si unde mai pui nici OS nu au pe ele.Asta alta magarie.Eu am spus parerea mea si ce am vazut si ce eu am cumparat.Eu am un calculator luat din america de pe net si am dat pe el 1200 de dolari deci ceva mai mult decit 3 mii de lei dar nu se compara cu ce ai aratat tu aici.Si sa iti zic este Sony vaio luat in 2012.Este ful high definition dar mai multe nu-ti zic.Cauta singura unde am zis si te lamuresti. Apoi ii poti arata si aluia care spune ca eu duc oamenii in eroare.Laptop cum ai aratat tu aici iti cumpar eu cu stii cu cit? Cu 7 sute de dolari dar Sony dar til pot lua si cu 5-6 sute daca stau si caut mai bine.Acum fa calcul cit vine 5-6 sute de dolari si vezi cit lei is.Tu intri pesite la Sony pe america iti alegi laptopul care il vrei, si eu te ajut sa til cumperi. Uite asa ca sa moara dusmanii.Nici nu am mai vrut sa dau coment dar vazui ca tipul deja se cam baga mult in seama.Si ma ofticat chestia ca vine si spune ca sint pe dinafara ba mai vine si iti spune tie "mesterul"de mai sus care e total pe linga. Uite hai sai aratam noi cine e pe linga. Daca esti curioasa sau curios nu stiu de esti baiat sau fata eu te ajut.Si daca noi nu gasim laptop Sony mai bun si mai ieftin ca ce ai aratat aici sa imi zici cum vrei.Nu sint eu mare cunoscator, mai gresesc uneori dar tot datorita mie ca nu verific, insa sa confunzi chestii cum face el deja e prea de tot. Spune-i HD este o placa video integrata in procesor iar GeForce este o placa video detasabila ori integrata in placa de baza.Sint doua chestii total diferite care nu trebuiesc confundate.Sai orice este in afara procesorului este mult superior celei integrata in procesor.Acele laptopri au 2 placi care lucreaza pe rind.Cind doar faci chestii simple lucreza acel HD, iar cind joci jocuri sau faci grafica lucreaza GeForce, adica se schimba automat cind una cind alta.Deci daca vrei sa te ajut ma gasesti pe aici.Nu vorbesc doar sa ma dau mare.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Marius910):

Nu te mai lauda singur, lasapealtii sa vada daca stii ceva.Si apoi este exact cum am spus Hd este mai slaba decit GeForce, si daca esticurios verifica tu si nu in capul listei verifica ca sint siteuri care fac chestii de genul asta.Eu am verificat si geforce este mai buna. Daca era mai slaba nu vad motivul pentru care acel producator ar fi pus-o acolo.Si apoi nu eu ma fac de ris tu te faci.Nu eu am intrat la tine sa te invat sau sa iti fac cumva observatie. Daca ai ceva de spus spune celui care intreaba si restul lasa-i in pace ca fiecare are dreptul laopinie si asa mai departe.Nu da tu lectii altora.Stii tu mai mult de 90% asta asa crezi tu, nu inseamna ca este si adevarat. Uite stii ce este? Fie ca tine ai dreptate esti happy? Poate asa iti vezi de treaba.Te rog nu maiimi scrie ca nu sint curios ce stii tu sau cite stii. Tinele pentru tine sau raspuinde celor care intreaba. Pina una alta eu nu am pus o intrebare aici si daca aveamnevoie iti spuneam. Odata cenu te-am deranjat cu nimic nu vad care este problema ta? Asa ca fiecare sa isi vada de gainile lui si cu asta am incheiat.Numai bine

| relian a răspuns:

Uite ce iti pot spune.Multi au sarit ca primullaptopeste mai bun ca placa video este mai buna, si atit.Deci daca ai oplaca video buna sau asa crezi tu ca e buna gata aia e tot ce iti trebuie.Insa trebuie sa analizezi ce componente au fiecare.Deci primul laptop are un procesor Ultrabook si cu siguranta si video este tot facut ptultrabook.Ce inseamna asta? Inseamna ca tu daca vrei exact sa vezi care este mai bun pentru jocuri trebuie sa rulezi acelasi joc peamindoua.Nu te lua dupa specificatii.Sau daca te iei atunci trebuie sa faci clar diferenta ce inseamna ultrabook ce inseamna procesor de laptop, ce inseamna procesor de desktop.Ce iti pot spune cu siguranta este urmatorul fapt. Daca tu ai 3 procesoare -unul de ultrabook, altu de laptop si altu de desktop cu aceleasi caracteristici tu te astepti ca toate sa lucreze la fel? Nici nu te gindi la asa ceva.Un procesor de laptop sa poata lucra ca si unul de desktop ar trebuie sa fie cu citeva clase mai sus altfel nu are nici o sansa.De asemenea un procesor de ultrabook la fel cu aceleasi caracteristici ca unul de laptop este mult mai slab ca cel de laptop.Acum tu ai deja un procesor de ultrabook care e si mai slab decit ala de laptop.Deci deodata ai 2 chestii mai slabe. Odata ca este de Ultrabook si apoi mai mic ca viteza. Diferenta este de la pamint la luna.La video la fel mai mult ca sigur acea video chiar de este mai buna ca specificatii nu o poate intrece pe cea de laptop. Ultrabook este acel laptop foarte subtire, deci componentele sint si mai mici ca la un laptop normal. Orice miniaturizare atrage dupa sine nu o viteza mai mare ci dimpotriva mai mica.Singurul avantaj e ca este mai usor acel calc si cam atit.Ai dorit asa o expicatie mai de cunoscatori uite eu ti-am dat una.Acum crezi pecine doresti. Daca nu lucrez in domeniu asta nu inseamna ca nu intreb.Si apoi daca vinzi calculatoare aia nu arata catu esti mare priceput, esti doar un simplu vinzator. Iara specialisti in IT nu gasesti pe aici.Cei care se dacu cunoscatori citesc si ei pecolo colo cite ceva si cred ca deja stiu tot.Cel mai bine este sa faci teste pe cele doua laptopuri si atunci stii cu siguranta. Uite anumite magazine fac teste cu diverse chestii.Iti dau un site, doar asasa te uiti ca idee.O sa vezi acolo ce teste fac aia si o sa vezi componente mai slabe ca specificatiile producatorului ca sint mult mai rapide ca unele care ai spune wow ce video suparata, vai ce hard suparat.Deci testul iti spune tot.http://www.tomshardware.com/ uite cauta pe aici si vezi.Acum sa faci tu teste nu poti ca nu ai ambele calc, deci cei din magazine ar trebuie sa stie ori sa faca teste ca ei au la indemina tot ce treb.Nu imiplac oamenii care jignesc pe altii.Inteleg se mai greseste dar vorbestei omului frumos. Daca te pricepi invata pe restul arata, explicanu doar sa intri sa spui frate eu ma pricep mai bine ca toti, voi sinteti prostii etc.Asta este explicatie? Naspa.Nu vreau saarat caeu am dreptate, poate gresesc cu aceste video dar daca video este ultrabook cumcineva a spus e clara nu este maiperformanta ca ailanta.Restu ce am zis cu procesoare bag mina in foc cae cum zic eu. Miniaturizarea nu iti da viteza, performanta din contra, si iti da doar mobilitate, greutate mica chestii de genul asta.De aia cind spui vreau sajoc jocuri oricine iti spune ia-ti desktop.Sint si laptopri pentru jocuri cum sint Alienware dar sincer alea sint atit de mari ca eu sincer nu le maipotnumi laptop.Sint cit un desk din ala mai mic asa au dimensiuni.Deci fa teste daca ai ocazia.

Răspuns utilizator avertizat
| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Primul este mai indicat are Optimus tehnology te ajuta pentru performante la grafica.