| anonim_4396 a întrebat:

am sj eu o sursa veche de calculator. Problrma este ca: Cand o pornesc, merge coolerul de placa de baga, procesorul se incinge, Cd-ROM-ul merge. dar calculatorul in sine nu porneste. Acum. intrebearea mea este: Este de la sursa sau de la placa de baza? Si o pot testa cu aparatul de masura? Va rog,

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca coolerul procesorului porneste, procesorul se " incinge" adica functioneaza, probabil e de la placa video daca nu ai semnal pe monitor.

| ITvladutu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing da, dar calculatorul nu porneste in sine, adica nu se vede nimc pe desktop si ventilatorul nu se invarte... O fi doar de la placa sau si de la sirsa? Mie imi e mai mult sa nu fie de la placa de baza. Ca e de ceva timp pc-ul. Placa e un gigabyte.

| anonim_4396 explică (pentru ITvladutu):

E o singura solutie, pune o sursa putin mai puternica de la un prieten si vezi. Daca nu o ia e clar. Cum adica nu se invarte ventilatorul? sau Coolerul? Ca daca nu se invarte cooler-ul nu mai insista sa pornesti PC-ul, ca poate e problema de acolo. Sa nu ti se topeasca procesoru`.

| ITvladutu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, coolerul de la placa de baza, e bine mersi. Dar ventilatorul de la sursa nu se invarte.

| anonim_4396 explică (pentru ITvladutu):

Deci sa inteleg ca nu se vede nimic pe ecran, porneste procesoru`. Placa video are vent? ala merge? Daca nu inseama ca e clar de la placa de baza. Ca daca ar fi de la sursa nu ti-ar porni nimic. Dar tie iti merge coolerul. Oricum nu vad unde e problema de ce nu-ti porneste. Doar un PC poate functiona fara vent -ul carcasei.

| anonim_4396 explică (pentru ITvladutu):

Scuze n-am fost atent ca te refereai la ventul sursei. Nu stiu ce sa zic, daca ala nu functioneaza e posibil sa fie de la sursa.

| ITvladutu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e ala vent? si da, probablil este de la placa de baza. multumesc de ajutor. Deci daca porneste coolerul merge sursa? atunci de ce nu porneste ventilatorul la sursa?

| anonim_4396 explică (pentru ITvladutu):

Man, trimite-mi un pm cu facebook-ul tau (link). Ca aici facem chat in toata regula laughing.