| Ferii a întrebat:

Salutare.
Când am scos procesorul din ambalajul leu, din greșeală i-am îndoit 3 pini, am reușit sa ii îndoi înapoi cu un ac și se potrivește în socket. Calculatorul pornește dar încă nu am monitor și nu știu ce e, dar pornește totul în el.
Este probabil ca am stricat de tot procesorul? (este un ryzen 5 2600x)

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Salut
Daca ai reusit sa ii indrepti, nu este nici o problema deoarece asta se poate intampla oricui. Sunt cazuri in care se indoaie portul pinilor din placa de baza si e mai nasol asa deoarece exista riscul sa te curentezi cand incerci sa il repari.

| Daniel323 a răspuns (pentru Sekim):

Sa te curentezi cu tensiunile de pe placa de baza? Ai idee cat este cea mai mare tensiune de pe placa de baza?

| Sekim a răspuns (pentru Daniel323):

Dap. Acolo am gresit, si recunosc ca nu te poti curenta la asemenea voltaje.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

I-ai dat funda unuia care nu stie ce vorbeste. Esti sigur ca ai acelasi socket (AM4)? Era bine daca spuneai ce placa de baza ai! Cat despre curentat: tampenie. Pe toata placa de baza nu depaseste nimic 12 volti. La procesorul ala n-are mai mult de 2 volti.

| Sekim a răspuns (pentru Salontanul):

Cred ca nu stii de tine bai baiatule de vorbesti asa. Tu schimbi subiectul cum vrei tu. El a intrebat despre pini si tu il iei cu socket, cu rami. Pai daca a cumparat ma pc gata facut tu crezi ca avea alta placa de baza?laughing Si daca pui memorii la 3200 mhz pe acel procesor tot functioneaza pentru ca se vor folosi strict frecventele suportate de placa de baza si procesor.

| Salontanul a răspuns (pentru Sekim):

Pe langa ca nu te pricepi (vorbesti de curentat la la 1 si ceva volti! ) mai si citesti si nu intelegei "ma" (Needucatule! Nu se zice ma decat de cei ce n-au terminat cei 7 ani de acasa). Unde dracu ai vazut ca-i PC gata facut cand el spune ca a scos procesorul din ambalaj? Unde ai vazut tu unitate gata facuta si cu procesorul alaturea. "Bai baiatule!" (alta lipsa de educatie) eu ti-as putea fi bunic si cand eu umblam cu computere tu te jucai cu puta in tarana. Ai pus mana in viata ta pe un Felix 256. pe un PC 286, 386, etc? Stii care era sistemul de operare la fiecare? Iar la procesorul de mai sus ai citit care-i frecventa maxima a memoriei RAM, suportata? Cat despre pini ei sunt dispusi intr-o anumita forma. Forma aceea se potriveste doar la un anumit socket, socket care înseamnă priză în limba engleză, și practic cam asta e și pentru placa de bază. Socket este priza, suprafața de contact a procesorului cu placa de bază. Razi ca... dar tu nu ai elemente de baza ale informaticii. Tu nu intelegi nimic din nimic si-mi spui mie ca schimb subiectul? Curentatule!

| Ferii explică (pentru Salontanul):

Deci nu are nimic? I-am îndreptat cum au fost inițial și se potriveau perfect în socket-ul (am4) de pe placa de bază (GIGABYTE B450M DS3H)? Calculatorul pornește dar încă nu am monitor dar pornesc toate fan-urile și cel de la CPU și merc toate mufele.

| Sekim a răspuns (pentru Salontanul):

Lasă asa nu stau sa ma cert cu oameni de genul. Bafta

| Salontanul a răspuns (pentru Ferii):

Poate fi problema cu memoria! Poate fi problema si cu procesorul sa fie defect din fabricatie. In mod normal vad ca placa de baza suporta procesoare de generatia a 2-a Ryzen, in care se inscrie si procesorul tau. Numai cineva care vede iti poate da o solutie buna.

| Ferii explică (pentru Salontanul):

Despre ce vorbești mai omule?! Nu te-am întrebat de rami

| Salontanul a răspuns (pentru Ferii):

"Mai omule!". Procesorul tau nu suporta decat 2933 Mhz. De asta vorbeam de RAM-i. E vorba de frecventa memoriei (maxima) suportata de procesor. De aia ti-am dat link-ul cu specificatiile procesorului. Citeste-le!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Mai poate fi si niste memorii nesuportate. El foloseste memorii DDR4 la 2933 Mhz.

| Ferii explică (pentru Salontanul):

Ddr4 3200mhz

| Salontanul a răspuns (pentru Ferii):

2933 Mhz. Scrie aici: http://bit.ly/2XXQ2G7

| POLINOM a răspuns:

Cel mai probabil da, dar exista si posibilitatea sa fie functional daca spui ca pc-ul porneste, dar cu siguranta durata de viata a procesorului nu mai este la fel.