| Mihai11 a întrebat:

Astăzi când am pornit pc-ul a apărut desktop-ul doar cu bara și butonul de start însă restul programelor nu apar în continuare iar Windows nu execută nici o comandă. Se tot restartează imaginea la o anumită perioadă de timp însă tot la fel rămâne.
Care poate fi cauza acestei erori și cum se poate remedia?
(Menționez că am Windows 10)

Mulțumesc anticipat. Ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| TrustMeIKnow a răspuns:

Incearca sa intrii in safe mode sau inainte de asta fa urmatorul lucru: Apesi pe butonul de pornire al calculatorului, il lasi sa se deschida pana cand apare acel loading screen la windows adica imediat cum a aparut ti apasat butonul pe care pornesti calculatorul, dupa ce s-a oprit il pornesti iar, iti va aparea ceva pe ecran precum ca windows-ul nu a pornit bine si vrea sa faca ceva tu dai next/ok/ce scrie acolo o sa intre intr-un meniu apesi pe "troubleshoot"=>"advanced options"=>"system restore" si faci restore la ultimul backup pe care il ai, cel mai recent facut de windows sau de tine. Daca nu functioneaza, intra in safe mode si fa backup la fisierele importante si reinstaleaza windows-ul

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

S-a instalat recent ceva ce nu-i place sistemului (driver, ceva program sau vreun virus).
In acest caz poti face restaurarea sistemului la o data anterioara de salvare, cand a functionat bine (asa cum a scris #TrustMeIKnow ) sau folosind un disc de restaurare sau de instalare.

Insa poate exista si defectiune fizica in sistem care produce asemenea problema, mai ales daca nici dupa restaurare sistem la o data anterioara cu cateva luni nu functioneaza si produce acelasi simptome.
In acest caz se pune restaurarea inapoi la ceea actuala si se apeleaza la un service, pentru depanare.

| RAY a răspuns:

Reinstalare de windows,eu mereu fac asta, este cel mai bine, intr o ora ai rezolvat problema, daca problema presista vezi de un test pe hard cu hirens boot cd, exista si system restore, dar cateodata tot nu se rezolva multa

| Denila123 a răspuns:

Eu dacă asi fi in locul tau asi desface unitate a și a-și scoate cele două plăcute, și leasing șterge de praf, daca nu ști nu-ți recomandat sa te implici
.

| Mihai11 explică (pentru Denila123):

L-am curățat de praf în urmă cu 2 luni...

| Denila123 a răspuns (pentru Mihai11):

Mai curata-l odata