| onlyme2851 a întrebat:

Azi dimineata mi-am pornit calculatorul, iar cand a ajuns in faza in care trebuie sa aleg userul, s-a oprit singur. L-am repornit, am intrat pe user, pe net, etc. si peste cam o ora s-a oprit din nou, din senin. Stiti cumva care ar putea fi cauza?
P.S: Nu s-a luat curentul, televizorul fiind si el pornit in timpul ala, dar nu s-a stins.

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Dupa cum spune colegul de mai sus poate fi sursa, dar ar mai fi cea
poate ai prea mult praf pe coolerul de la procesor si prin toata unitatea, iar procesorul cand ajunge la o anumita temperatura isi da restart sau inchide pc pentru ca sa nu se arda, curata tot pc-u, schimba pasta de la procesor si curata coolerul acestuia

| onlyme2851 explică (pentru Me2):

Nu s-a mai oprit insa as vrea sa stiu daca pot sa il curat eu sau trebuie sa fie cineva specializat.

| Me2 a răspuns (pentru onlyme2851):

Poti sa-l cureti tu, dar sa nu atingi condensatorii sau sa-i misti, si dupa ce iei coolerul de la cpu trebuie inlocuita pasta termoconductoare, cea veche se poate sterge cu niste alcool medicinal (spirt) si betisoare de urechi, dar daca nu te pricepi mai bine mergi la cineva care stie sa nu faci ceva

| onlyme2851 explică (pentru Me2):

Multumesc frumos pentru sfat!

5 răspunsuri:
| IT4Ever a răspuns:

Sursa ar trebui verificata probabil face ceva scurt si intra in protectie

| Buza021 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, principala ar fi cea expusa de IT4Ever,dar mai pot fi cateva probleme:eroare in windows, un virus, ramii care nu sunt inserati bine in slotul lor, supraincalzirea sursei(un contact defect, un fir exfoliat), supraincalzirea unui cicuit anume, un contact defect si mai pot continua cu alte defecte. Poti rezolva problemele astfel : inlocuirea sursei, reinstalarea windowsu-lui, scoaterea si remontarea rammilor in slot. Bafta!