| Copila2016 a întrebat:

azi ma jicam pe laptop ca o zi normala am windows 10 si apoi iminaparuse ca windowsul are nevoie de restart din cauza necunoscuta ca nu zicea si imibaparuse un din ala de scanat. apoi s-a stins si s-a aprins automat ca asa scria ca se va intampla si dupa iar a aparut ala dupa ce s-a aprins sinlam inchis eu din buton apoi l-am deschis si dupa s-a stricat rau cand il aprindeam se stingea si palpaia ecranul ca se aprindea si se stingea odata pe aecunda si am apasat nai lung butonul de inchidere ca asa se face apoi m-am uitat la led ca sa vad daca e inchis. Ce pot face sa il repar nu pot scoate bateria din el ca e lipita nu stiu cum sa zic. acun scriu de pe telefon si eu nu prea scriu bine da7 funda

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Reinstalezi sistemul de operare.
Verifică discul ÎNAINTE de asta.

| LinxCont a răspuns:

Trebuie reparat sau reinstalat windows-ul de pe stick de memorie (sau card de memorie) sau DVD. Cea mai buna e instalarea. De obicei datele importante (poze, filme,...) se tin pe o alta partitie decat cea pe care e instalat windows-ul, asa incat la o reinstalare sa se poata sterge sau formata partitia cu windows-ul si sa nu pierdem nimic.
Cred ca de la oprirea laptopului mai fortat, in timp ce se scriau pe hard disk fisiere, o parte din ele au ramas scrise partial, deci au ramas cu defecte si de asta nu mai porneste windows-ul. Reinstalarea windows-ului va reface acele fisiere si laptopul va porni normal, insa programele si jocurile instalate in calculator vor trebui instalate din nou.

| Copila2016 explică (pentru LinxCont):

Sau trebuia dat cooler-ul cu aspiratorul, mersi oricum imi merge perfect acum

| LinxCont a răspuns (pentru Copila2016):

Ma bucur ca merge bine si nu a fost nevoie de reinstalarea windows-ului. happy

Răspuns utilizator avertizat

Am avut si eu un laptop performant. O luna de zile m-a tinut. Am lucrat pe el normal ca in fiecare zi, apoi l-am inchis. Cand sa-l pornesc se aprind numai becurile si ecranul ramane negru. Cand l-am desfacut am vazut pe placa de baza un circuit integrat mic tip SMD carbonizat, topit efectiv. Laptopul nici nu mai primea semnal video. De la jocuri s-ar putea sa iti fi ars placa video. Nu toate jocurile sunt suportate de un laptop si daca le joci, pa! Asa am facut cu GTA IV. Mergea in 60 FPS pe laptopul meu si cum am mentionat mai sus, intr-o zi cand am inchis laptopul nu mai deschidea. Daca placa video e integrata trebuie sa-ti schimbi cu totul placa de baza, o solutie nu chiar foarte preferabila. Mai bine iti cumperi alt laptop, cum imi zicea tata mereu. In cazul in care crezi ca laptopul merita reparat iti recomand sa-l duci la un service. Mult succes!

| Cybe3r a răspuns:

Se reinstaleaza sistemul de operare apoi utilizeaza un software de securitate complet, care sa dispuna de ultimele actualizari, analizati sistemul in cautarea posibilelor infectii cu Virus, Spyware, Malware, Worm, Trojan etc.