| Raul141 a întrebat:

azi mi-am luat un pc nou si am vrut sa instalez windows pe el. Imi apare imaginea aia neagra dar in loc sa scrie Press any key to boot from CD or DVD. Imi apare doar o bara _ de genu asta pe fundalul acela negru. Vreo sugestie cum pot sa rezolv problema? Prima data am incercat sa instalez windows xp si a mers normal mi-a aratat ce trebuia a incarcat bine si imi dadea o eroare. Cand am inceracat iar sa instalez windows xp nu mi-a mai aparut decat linia. Vreo sugestie cum pot sa rezolv problema? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| 0nlyMe a răspuns:

Pai iti apare undeva jos pe ce buton sa apesi pentru a intra in bios(difera de la pc la pc, nu e standard) poti incerca Delete, F1, F2, F3, F5, F10,Escape,Insert,Control + Escape, Alt + Escape, Control + Alt + Escape, Control + Alt + Enter sau se poate sa ai si un meniu unde sa schimbi prioritatea "Boot priority" si am avut un pc la care mergea pe F11 si dai la 1 sa fie cd-rom.

12 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Ai cd cu windows bootabil?

| MariusF23 a răspuns:

XP sucks! Get Windows 7... Daca tot ti-ai luat PC nou.

| Raul141 explică (pentru MariusF23):

Da, asta vroiam si cum nu am windows 7 pe CD vroiam sa bag windows xp si sa downloadez windows 7.

| MariusF23 a răspuns (pentru Raul141):

Si tu acum de pe ce scrii? laughing

| Raul141 explică (pentru MariusF23):

Nu ai citit ca "mi-am luat un pc nou" deci inca il mai am si pe cel vechi laughing.

| MariusF23 a răspuns (pentru Raul141):

Pai scoate Windows 7 de pe ala laughing

| Raul141 explică (pentru MariusF23):

Nu merge dvd-writerul straight face

| Raul141 explică (pentru MariusF23):

Nu is chiar asa batut in cap sa nu fi incercattongue

| 0nlyMe a răspuns:

Intra in bios si da-i sa booteze de pe cd. Iti apare imaginea neagra din cauza ca el e inca setat sa booteze de pe HDD si din cauza ca nu are sistem de operare nu are ce sa-ti apara pe monitor.( iti apare "_" si palpaie, nu?). Daca nu merge nici asa asigura-te ca e cd-ul bootabil si cd/dvd-romul functioneaza.

| Raul141 explică (pentru 0nlyMe):

Salut, da imi apare _ si palpaie, dar cum intru in bios? Inainte sa imi apara imaginea neagra cu _ imi apare ceva de la placa de baza ....cred... Nu ma prea pricep

| 0nlyMe a răspuns (pentru Raul141):

Pai iti apare undeva jos pe ce buton sa apesi pentru a intra in bios(difera de la pc la pc, nu e standard) poti incerca Delete, F1, F2, F3, F5, F10,Escape,Insert,Control + Escape, Alt + Escape, Control + Alt + Escape, Control + Alt + Enter sau se poate sa ai si un meniu unde sa schimbi prioritatea "Boot priority" si am avut un pc la care mergea pe F11 si dai la 1 sa fie cd-rom.

| Vladimir315 a răspuns:

E ceva in neregula cu windowsul ala happy

| Raul141 explică (pentru Vladimir315):

Poi pe pcul meu vechi tot cd-ul ala il foloseam. Si mergea. Apropo dupa cate citesc din manualurile astea de instructiuni imi e de 64 bit ..are ceva daca instalez windows 7 32bit?