Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

cum as putea sa sterg de tot saitul BABYLON din calculator, imi apare ca pagina de start si as vrea sa il sterg, am incercat toate variantele posibile si tot apare, am incercat tot ce am gasit pe youtube, dar nu reusesc, dau funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program există mai multe posibilităţi: 1.Start/All Programs/programul respectiv şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul respectiv şi dai Remove.
3.My Computer/Local Disk(C:)/Program Files, clic dreapta pe programul respectiv şi Delete.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante".
De asemenea uita-te la extensiile si suplimentele din browser-ul tau si daca apare sterge-l si de acolo.
Dupa aceasta intra in browser si seteaza la pagina de pornire un alt motor de cautare, cred ca vrei Google.
In functie de browser setarea se face astfel:
-La Mozilla Firefox: Unelte/Opţiuni/General, la Când Firefox porneste bifezi Arată pagina mea de start, la Pagina de start scrii http://www.google.ro şi dai OK.
-La Google Chrome: Unelte/Setări, La pornire bifezi Deschideţi pagina Filă nouă, la Cautaţi alegi Google.
-La Internet Explorer: Tools/Internet Options/General, la Home Page scrii http://www.google.ro, dai Apply si OK.
Succes!

| greenlilly a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am incercat si asta, tot asa e, unlocker nu m-a ajutat deloc, nu stiu ce as mai putea face.

| Ioandelasal a răspuns (pentru greenlilly):

Din extensii ai incercat?
Si eu descarcasem Babylon si asa l-am sters.
Dupa stergere da un restart.

13 răspunsuri:
| iKivy a răspuns:

Control Panel- Add or remove programs- sau daca nu intri in browserul tau si il dezactivezi de la setari in functie de browserul pe care il ai happy

| greenlilly a răspuns (pentru iKivy):

Am facut asta si tot acolo e.

| LikeGreen a răspuns:

Sall
Da o resetare happy

| paulapatricia a răspuns:

Incearca sa-l stergi din control panel(add / remove programs). Doar nu e invizibil

| greenlilly a răspuns (pentru paulapatricia):

L-am sters demult si tot apare, asta nu imi explic eu cred ca e un virus si nu stiu cum sa procedez, nu e asa simplu de sters ca un program obisnuit.

| paulapatricia a răspuns:

Atunci inseamna ca e o extensie, daca ai google chrome stergel de la setari extensii

| hanonime a răspuns:

Cel mai usor dai Start-Control Panel-Add or remove programs

| alyinus a răspuns:

Ai incercat cu control panel - add/remove programs?

| KLESKONE a răspuns:

Intra in Program files, sterge fisierul Babylon... si seteaza-ti o noua pagina la browser-ul cel folosesti! Succes:d

| Duddyy a răspuns:

Te duci in start si acolo o sa gasesti Control panel. Si acolo o sa-ti apara [add or remove]. Apesi si cauti BABYLION si ii dai sterge :*.Si minunea` e gatarolling on the floor :*:*:* Sper ca ti-am fost de folosbatting eyelashes