| Ibrahimovic a întrebat:

Cum pot face sa salvez mereu ceea ce instalez in D(in C am instalat Windows-ul)?
As vrea sa salvez in D, dar fara sa tot schimb acolo...si unele date care vreau sa le instalez in D nu ma lasa, ma obliga sa le bag in Cstraight face
Nu este vorba de ce se salveaza de la browser, vreau ca ceea ce instalez sa intre in D, nu ce salvez!

Răspuns Câştigător
| stfnn a răspuns:

Partitia D este cumva format FAT32?
Daca da converteste-o in NTFS.
http://support.microsoft.com/kb/307881/ro

7 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Toate programele(sau cele mai multe) pot fi instalate acolo unde vrea utilizatorul cu conditia ca locatia respectiva sa fie valida. Se poate instala chiar si pe un dispozitiv usb cum ar fi un stick, bineinteles vei trebui sa alegi locatia la fiecare instalare de program. Fara sa alegi nimic programele se instaleaza in "c" pentru ca de regula acolo se gaseste windows-ul. Daca vrei sa se instaleze automat in "d" atunci va trebui ca mai intai sa instalezi windows-ul acolo. Sfatul meu e ca pe viitor sa maresti partitia c si sa lasi toate programele sa se instaleze tot acolo.

| horia2012 a răspuns:

- Din cate inteleg tu vrei sa instalezi jocuri, aplicatii in D si nu in C.
- Daca e asa, trebuie sa fii atent cand instalezi un program, joc, pentru ca apare o fereastra in care te intreba unde vrei sa instalezi.
Si apare "browse". Trebuie sa creezi in
D un folder(director) care se scheama
"Program Files".
-Cand incepi sa instalezi ceva(orice), cand ajungi la fereastra care te intreba, "unde vrei sa instalezi", te duci pe "browse" si ii arati calea
D:\Program Files\(eventual scrii si numele programului, jocului).
- Totusi unele fisiere de la programul, jocul respectiv se vor duce obligatoriu in C: (foarte putine si le lasi acolo).

| Katczinsky a răspuns:

Cand instalezi ceva, ti le trimite in C pentru ca aia e partitia baza, in care se afla windows-ul. Tot ce inastalezi are un fel de trimitere automata, direct in C. Ca sa schimbi trebuie sa selectezi manual partitia si folderul in care vrei sa le instalezi. Daca nu faci asta, ele se vor duce automat in C. Programele pe care nu te lasa sa le instalezi in D, nu stiu ce sa zic. Subscriu la ce a spus eStev; ar trebui sa verifici ca partitia sa fie in format NTFS. Bafta

| Ibrahimovic explică (pentru Katczinsky):

Si cum selectez manual partitia ca sa instalez in D automat?

| stfnn a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Unele jocuri programe au in dreptul locului unde scrie :C\Program Files... un buton "Browse" apesi si iti alegi locatia unde vrei sa instalezi. La alte programe, cele la care te pune sa alegi typical si instaleaza automat in C si Custom unde iti alegi tu locatia in care sa se duca programul respectiv.

| Havok83 a răspuns:

Nu poti deoarece odata ce il muti se dezinstaleaza automata si apoi ramai fara el. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| BlackAngelEmO a răspuns:

Una la mana in D trebuie sa instalezi CD-uri si de asta tot ti se salveaza in C