| xDanyxDany a întrebat:

dau funda celui care imi zice ce face un condensator electrolitic, va rog sa-mi explicati calumea principiul lui de functionare. Si mai vreau sa va intreb ceva:
am o placa de baza care are 9 condensatori (4v 680uF) care sunt umflati si mi se restarteaza pc, nu gasesc la nici un magazin modelul asta de condensatori dar am inteles pe un foru ca se pot inlocuii cu alti condensatori de voltaj mai mare dar cu aceeasi capacitate, de exemplu pot inlocuii 4v 680uF cu 16v 680uF?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Condensatorul electrolitic este un condensator care folosește un electrolit ca mediu dintre plăci, pentru a obține o capacitate electrică mai mare pe unitatea de volum. Este folosit în circuite de joasă frecvență ca, de exemplu, cele pentru netezirea (filtrarea) curentului pulsator produs de un redresor. După felul metalului din care este construit anodul se deosebesc:

- Aluminiu-condensatori

- Tantal-condensatori

- Niob-condensatori

Raportat la volumul construcției condensatorii electolitici au o capacitate mai mare decât cei ceramici sau in folie plastică. Condensatorii electrolitici sunt componente de circuit electric polarizate, au un pol plus și un pol minus.

| K0sti a răspuns:

Nu mai porni calculatorul pana nu schimbi condensatorii, asta daca vrei sa mai faci ceva cu placa aia! Si vezi ca placa de baza are vreo 7 straturi prin care trec picioarele de la condensatori! Operatia e complicata, nu te apuca sa o faci tu!

| crbogdan a răspuns:

Eu iti dau un sfat nu pune condesatori de voltaj mai mare. daca placa avea condensatori de 4v inseamna ca aia sunt buni ca asa puneau cei care au facut placa condensatori mai mari.
si daca merge cu condensatori mai mare de la 4 pana la 16 ii cam mare diferentahappy

| crbogdan a răspuns:

Arunca o privire aici;)
http://www.ebay.com/......sch/i.html

| xDanyxDany explică (pentru crbogdan):

Pai si eu daca comand de pe ebay vine si in Romania?