| mihay198722 a întrebat:

dau funda celui care ma ajuta la problema asta... vreau sa pun un windows last xp v22 pe un dvd,adica sa-l ard pe un dvd si nu reusesc, imi zice ca nu am spatiu pe dvd. windowsu descarcarcat are in total 4.40 gb,si un dvd normal ca are 4, 70 gb.de ce nu pot sa-l pun? ce trebuie sa fac? am incercat sa il pun si pe un stick de 8 gb si la fel imi zice ca nu am memorie, stikul e gol si formatat complet.va rog ajutati-ma.multumesc mult.sau poate stiti voi de unde pot descarca un last xp marime mai mica...

Răspuns Câştigător
| Netrider a răspuns:

Stiu ca se mai poate modifica discul de instalare si sa faci unul personalizat. poate asa mai reduci dimensiunea dar cred ca e mai complicat.

http://www.techradar.com/......scs-679477

17 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Un DVD are 4.7 GB total, dar inscriptionabili doar 4.37 GB.
Deci nu are loc. Cauta o alta imagine mai mica. Incearca sa faci un stik cu Rufus:
http://rufus.akeo.ie/

| mihay198722 explică (pentru horia2012):

Am facut un stick cu rufus chiar acum seara, dar vreau sa bag windowsu pe un dvd pentru ca de stick am nevoie.si mai mic nu am gasit pe net...

| horia2012 a răspuns (pentru mihay198722):

Cumpara un DVD dual layer recordable (DVD+R DL) are 8 Gb, dar trebuie
sa ai unitatea optica buna ca sa scrie fara erori un dual layer.

| mihay198722 explică (pentru horia2012):

Stiu horia,si eu m-am gandit la asta,dar in primul rand nu am de unde sa iau de aici de la noi asa ceva pentru ca nu sunt numa normale,si sa fac comanda pentru un dvd nu se merita, si unitatea mea optica e marca Asus si scrie pe ea asa...x-multi, dvd-multi ricorder, rw-dvd-r dl si compact disc rewritable, deci cred ca as putea sa fac un astfel de dvd dual layer nu?

| horia2012 a răspuns (pentru mihay198722):

Da, poti, fara probleme.(rw-dvd-r gl) Dar DVD-R DL.

| Netrider a răspuns:

Pe stick nu merge pentru ca e formatat Fat32 si nu poti scrie fisiere mai mari de 4 G. reformateaza stikul in format ntfs.

| mihay198722 explică (pentru Netrider):

Over-burn functioneaza doar cu nero nu? eu am power iso, pentru ca fisierul windows w in format iso bootabil

| Netrider a răspuns (pentru mihay198722):

Pai pune nero

| mihay198722 explică (pentru Netrider):

Pe nero merge? o sa incapa pe dvd imaginea iso?

| Netrider a răspuns (pentru mihay198722):

Nu pot sa spun sigur ca merge dar daca incerci ce ai de pierdut? cel mult un dvd. poti sa faci o scriere cu verificarea datelor.

| mihay198722 explică (pentru Netrider):

Ok,eu o sa incerc si cu nero imediat, dar mai mult ca sigur ca o sa-mi zica ca nu e spatiu suficient pe dvd...

| Netrider a răspuns (pentru mihay198722):

Atunci daca nu vrei sa-l scrii pe disc de 8 G imparte fisierul in mai multe bucati si scrie pe 2 dvd-uri

| mihay198722 explică (pentru Netrider):

Si cum o sa instalez windowsu asa cu doua cd-uri?

| Netrider a răspuns (pentru mihay198722):

Nu poti. scuze, ma gandeam ca vrei sa-l ai salvat.

| mihay198722 explică (pentru Netrider):

Nu,vreau sa instalez pe viitor cand o sa fie cazul, apropo, am incercat si cu nero sa il fac si tot asa imi zice ca nu am memorie pe dvd. vorba lui horia si are dreptate...Un DVD are 4.7 GB total, dar inscriptionabili doar 4.37 GB.

| mihay198722 explică (pentru Netrider):

Pana la urma am reusit sa ard dvd-ul cu windowsul dorit, am sters un fisier winrar cu numele support.7z din windowsu descracat si mi-a dat voie dupa aia sa-l fac, fisieru asta avea marimea de 1569 kb.si intrebarea mea e ca acum o sa imi dea erori la instalarea windowsului? o sa se instaleze bine? dupa cate stiu si cate am auzit acest windows se instaleaza impreuna cu foarte multe programe, si cred ca am sters unul din programele alea daca nu ma insel...

| Netrider a răspuns (pentru mihay198722):

Stiu ca se mai poate modifica discul de instalare si sa faci unul personalizat. poate asa mai reduci dimensiunea dar cred ca e mai complicat.

http://www.techradar.com/......scs-679477