| adrian280 a întrebat:

De ce nu pot pune windows last xp pe un dvd last xp are 4.40 Gb si un dvd normal are 4.70 Gb last xp e in format iso pentru ca vreau sa il pun pe un dvd botabil sa nu ma mai tot rog de de varul meu care e plecat mai tot timpul va rog ajutati-ma dau funta laughing))

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

1.Deschizi nero start smart - nero burning room
2.Te duci sus in file-option (preferinte) - Expert features- si acolo bifezi "DVD overburning.-Apply OK.
3. Revi si alegi "burn image to disk"
4. Alegi imaginea, viteza si burn.

30 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Chiar daca scrie pe DVD ca e de 4.7 Gb, poti scrie numai 4.30. Deci nu are loc. Cumpara un DVD-R DL dual layer, dar inainte verifica daca unitatea ta optica scrie DVD-uri DL (dual layer).

| K0sti a răspuns (pentru horia2012):

4,5 si daca dai overburn poti chiar si 4, 6!

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Pe la noi nu sutd dvd-r dl doar dvd si cd si merge cu unitatea mea

| horia2012 a răspuns (pentru K0sti):

Da, dar nu vorbim de filme, muzica, foto. Vorbim de Sistem de Operare care are imagine de boot si la cea mai mica eroare de scriere, arunci la gunoi DVD-ul. Eu folosesc nero, si cand incerc sa dau Overburn, ma atentioneaza ca se poate strica unitatea si o fac pe riscul meu. Asa ca eu nu as incerca.

| K0sti a răspuns (pentru horia2012):

Aia da, corect, exista si riscuri, in special daca e laserul obosit. Dar in principiu merge. De aia exista si acea optiune!

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

Atunci poti incerca cum i-am raspun si lui K0sti, daca ai nero,
overburn. Atunci, vei putea sa scrii 4.4 GB dar risti sa strici unitatea optica sau sa scrii cu erori DVD-ul. Sa nu depasesti viteza 8-maxim 12. Eu nu-ti recomand, dar e singura posibilitate.(in afara de stik).

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Eu am nero 7
meniu bekoup
brun imige to disk
selectezi imaginea iso
brun verificam daca e bifat write
selectam viteza cea mai mica
brun si eu selectez si verific data

| adrian280 explică (pentru K0sti):

Poti explica te rog pas cu pas

| horia2012 a răspuns (pentru K0sti):

Corect. In principiu merge. Dar sti cum sunt laserele de la unitatile optice.

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Sincer nu stiu ce sunt

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

Te duci sus in file-option-Expert feature si bifezi
"DVD Overburning". Lasi cat scrie acolo 4500. Apply, OK.

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Aaa e cumva acel beculet care licure can scrii dvd cd

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

Da.

| adrian280 explică (pentru horia2012):

E doar faforites, data photo and videos, beckup si extras

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Ma ajuti te rog

| K0sti a răspuns (pentru adrian280):

In principiu ar trebui sa-ti mearga, nu stiu de ce nu-ti merge. Si eu am pus acel windows pe dvd fara probleme. Ca o paranteaza, nu stiu ce varianta ai, ca sunt mai multe, dar e cel mai bun windows. E facut de niste studenti australieni, o trupa care din pacate s-a destramat. La vremea lui a fost cel mai tare. Si inca este. Ultima varianta aparuta a fost 22. A nu se intelege gresit, windows-ul este cel pe care-l stie toata lumea, numai ca este putin umblat la el si optimizat. In plus pe acel DVD sunt o multime de alte chestii utile pentru cine stie sa le foloseasca.

Acum, sa revenim la oile noastre. Pentru overburn te duci la Nero in setari, la Expert Features si bifezi Overburn la 4500 MB. Vezi ca e posibil si suportul, adica DVD-ul (nu unitatea) sa fie prost, se mai intampla. Cumpara alt model mai bun. Viteza de scriere 4x, chiar mai mica daca permite. DVD-ul ala are o structura aparte, informatia aia e cumva arhivata acolo, cu un soft special. Sunt sute de mii de fisiere. Deci trebuie scris la viteza cat mai mica pentru a nu da rateuri.

| adrian280 explică (pentru K0sti):

Am dat dar nu merge si eu am varianta 22

| K0sti a răspuns (pentru adrian280):

Ti-am spus ce sa faci. Ia alt DVD!

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Scuze ca sunt atat de grau de cap dar daca poti te rog uite mesul meu adrian_calotescu56@yahoo.com si tr un tutoreal sau da-mi un url sau fami tu unul si mil trimiti

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

Maine, ca nu sunt pe PC-ul meu.

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Ok dar pe la 18:00 18:30 imi dai cerere si dai mesaj cu tutorealu fact de tine sau url dar mai bine facut de tine

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

OK.

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Eu am nero 7 nu stiu daca e nsa nu fie vreun risc pe unitatea mea scrie spedmulti si secur disc e vreun risc

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

Nu e nicio problema. Iti trimit materialul pe adresa pe care mi-ai dat-o.

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Ok te rog mult

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

Ti l-am trimis deja pe adesa pe care mi-ai dat-o adrian_calotescu56@yahoo.com. Nu la-i primit?

| adrian280 explică (pentru horia2012):

Inca nu da-mi cerere prima data

| horia2012 a răspuns (pentru adrian280):

1.Deschizi nero start smart - nero burning room
2.Te duci sus in file-option (preferinte) - Expert features- si acolo bifezi "DVD overburning.-Apply OK.
3. Revi si alegi "burn image to disk"
4. Alegi imaginea, viteza si burn.

| stlucian a răspuns:

Cum nu poti? Ce program folosesti?

http://www.go4it.ro/......t-4773380/

| Marius_Dumitru_1994 a răspuns:

Mai simpu decat sa te chinui cu cd-ul, DVD-ul :) fa rost de un Stick de 8 gb si Programul WinToFlash http://wintoflash.com/download/en/ si dupa montezi iso-ul cu Daemond Tools Lite 4 Free, dupa bagi Stickul selectezi Virtualul pe care sa montat imaginea iso gen J: sau G: etc... dupa selectezi sitck-ul oricum o sa ti-l vada :) sau daca crezi ca nu te descurci scrie pe youtube Tutorial Wintofash Windows Xp si o sa vezi, oricum daca iti da cu Windows7 sa nu te sperii e acelasi procedeu :) si crede-ma se merita mai bine de pe Stick si ti-l faci in mai putin de 10 min :) si e simplu si garantat eu unu asa fac :). Bafta!

| adrian280 explică (pentru Marius_Dumitru_1994):

Stiu sa fac cu sticu dar nu am si vream sa pun pe dvd last xp
te rog daca stii ceva scrie