| AlexandraDaria2015 a întrebat:

de ce trebuie sa dau de mai multe ori restart ca sa mi se deschida calculatorul? adiica daca dau odata,se aude motorul, dar nu si un bazait (gen beep)cand il deschid.si sta doar beculetul verde aprins, cel rosu e stins.de mai de mult mi-a spus cineva ca trebuie niste pasta termoconducatoare, ca sa mi se deschida.deci trebuie sa imi cumpar acea pasta ca sa-mi mearga unitatea? funda!

Răspuns Câştigător
| Ex89 a răspuns:

Imi pare rau ca nu ti-am raspuns mai repede dar nu ti-am vazut mesajul.
Tu te pricepi sa la piese, sti ce este ala condensator?
Sunt umflati condensatorii de pe placa de baza, sau cipul ala de sub procesor, trebuie sa iti cumperi alta placa de baza, daca te pricepi la hardware (piese) desfal si uitate la condensatorii de sub sursa, sau la cei din dreapta placii de baza sa vezi ca iti sunt umflati. Se pot schimba acesti condensatori dar poate sa fie cipul si atunci tot nu o sa iti mearga. Oricum parerea mea este sa iti iei una nou ca nu sunt asa scumpe.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

în cazul tău nu cred că e din hardware ci din software problema. Dacă computerul pornește normal, adică se aude acel bibăit și Windowsul pornește fără să se oprească imediat, nu e de la hardware, ci e din Windows problema, și anume că ceva îți ține cpu-ul pe 100%(malware, aplicații ce poernesc o dată cu sistemul, etc).Nu zic că nu e bine să schimbi pasta termoconductoare la procesor, dar în cazul tău nu va reolva problema.La tine cu o resoftare se va rezolva.Succes

| nutepriveste21 a răspuns:

Scoate toate conexiunile usb si vezi daca face la fel. Cand nu porneste, nu apare nimic pe monitor?

| Ex89 a răspuns:

Pai pasta termoconductoare este pentru procesor, daca computeru iti scoate bipuri multe (ca un ceas vechi) atunci trebuie sa pui pasta, becul rosu este de la HDD si cand HDD-ul lucra acesta se aprinde, nu are legatura cu pasta, cel mai pribabil ti-au iesit firele de la led de pe placa de baza, asta nu este o problema ca nu ti se aprinde ledul. De ce trebuie sa ii dai restarturi, nu iti apare nimic pe desktop?

| AlexandraDaria2015 explică (pentru Ex89):

Nu-mi apare nimic pe dekstopsadsi daca dau de mai multe ori, se aprinde.totusi nu vreau sa raman cu problema asta.

| Ex89 a răspuns (pentru AlexandraDaria2015):

Deci ca sa intelegi de ce se porneste dupa multe restarturi, condensatorii cum sunt umflati nu mai permit pornirea computerului, dar tu cum il tot bazai condensatorii se incalzesc si de la un timp porneste, dar poate oricand sa ti se arda alte componente, nu il mai forta. Spune-mi daca atunci cand reusesti sa il aprinzi iti apare ceva pe desktop. Daca nu iti apare atunci inseamna ca ai condensatorii umflati si este si placa de baza sau placa video arsa. Deci placa de baza oricum trebuie sa o schimbi, dar ca sa iti dai seama daca este arsa si placa video o scoti din slot-ul ei si daca scoate placa de baza un bip mai lung inseamna ca iti este arsa si placa video.

| AlexandraDaria2015 explică (pentru Ex89):

Nu ma pricep deloc la calculatoare, dar o sa il duc la un service.si nu, nu imi apare nimic pe monitor.

| Ex89 a răspuns (pentru AlexandraDaria2015):

Imi pare rau ca nu ti-am raspuns mai repede dar nu ti-am vazut mesajul.
Tu te pricepi sa la piese, sti ce este ala condensator?
Sunt umflati condensatorii de pe placa de baza, sau cipul ala de sub procesor, trebuie sa iti cumperi alta placa de baza, daca te pricepi la hardware (piese) desfal si uitate la condensatorii de sub sursa, sau la cei din dreapta placii de baza sa vezi ca iti sunt umflati. Se pot schimba acesti condensatori dar poate sa fie cipul si atunci tot nu o sa iti mearga. Oricum parerea mea este sa iti iei una nou ca nu sunt asa scumpe.

| numelemeurazvan a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci cu unitatea la un service de calculatoare si o sa-ti spuna ei ce are. ca sa nu cumperi altceva de care poate nu e nevoie. Motoru ala e sursa calculatorului si beepul ala ar trebuisa se auda in momentul in care pc-ul iti intra in bios dar nu se aude... e o problema.