| Ioanaa16 a întrebat:

De ceva vreme ma gandesc sa achizitionez un aparat foto(Nikon bineinteles) seria DSLR insa nu stiu ce model. Care credeti ca este cea mai potrivita alegere? Pretul sa fie de max. 1500 lei si as dori ca aparatul sa-si merite banii, sa nu-i para rau apoi.

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Exact la 1500 de lei iti iei un D3100. Eu dslr-ul asta il am si cred ca e super ok pentru un entry level.

http://www.f64.ro/nikon-d3100-kit-af-s-18-55mm-vr-dx.html

| Ioanaa16 explică:

Am auzit ca nu e greu de folosit. Ati cumparat si obiective? El vine cu cel de kit, iar pentru poze mai reusite gen portret, zoom, peisaj.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Ioanaa16):

Iti trebuie musai un blitz dedicat pentru ca blitzul inclus evident iti va face probleme la fotografiile de interior mai ales cand fotografiezi persoane. Eu mi-am luat un Nissin. E relativ accesibil ca pret. Insa daca iti permiti ar fi indicat sa-ti iei un Nikor Speedlite sau cum ii spune, deci un blitz facut tot de Nikon. La fel in ce priveste obiectivul eu mi-am luat de la inceput un alt obiectiv decat cel inclus, mai exact un Tamron 18-200 cu care ai un zoom mult mai mare decat cu cel inclus. Insa blitzul pe care l-am luat e vreo 4 mil, obiectivul e vreo 6, deci depasesti bine de tot cei 1500 ron de care dispui tu. Oricum ca sa concluzionez, ca-ti alegi un obiectiv diferit de cel din kit sau nu, pentru niste fotografii facute bine iti trebuie musai un blitz extern.

| Ioanaa16 explică:

Dar ies poze reusite si fara acele obiective? (Stiu ca ies mult mai bine cu obiective dar costa destul de mult si pana strang banii va dura ceva timp.)