| RuNNeD a întrebat:

De curand mi-am cumparat o placa video,iar pe cea integrata am dezactivat-o.
Problema mea e, nu pot folosi tot ramul chiar daca placa integrata e dezactivata?

Funda!

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Activeaza cea integrata, n-are nici o treaba ca nu-ti citeste ramul...
Instaleaza un windows pe 64 bit si va recunoaste tot ramul! Bafta!

| RuNNeD explică (pentru lpavel):

M-ai facut prost pe fata, am windows pe 64 bit...

| RuNNeD explică:

Am windowsu pe 64 bit, 6 gb ram din care 3, 7 usable (am incercat si faza cu msconfig)

| lpavel a răspuns (pentru RuNNeD):

Nu te-am facut prost! Nu pot sa stiu cu cine vorbesc, de aceia am fost mai explicit putin... Oricum, atunci mai poti incerca sa scoti cate un ram apoi il pornesti, poate s-a ars unul din ei sau mai poti incerca cu un alt windows...

| RuNNeD explică (pentru lpavel):

Am incercat, si cu un alt windows, si le-am scos pe fiecare in parte (placutele)...nu a mers nici asa, ma gandeam poate placa integrata inca imi "mananca" din ram, de aceea am dezactivat-o...

| lpavel a răspuns (pentru RuNNeD):

Nu, n-are nici o treaba... in fine, eu asa rezolvasem dar in timp ce cautam pe net gasisem un tutorial parca pe youtube care spune rezolvarea, oricum nu mai stiu nimic de ea iar pe mine nu m-a ajutat, deci incearca poate dai si tu de ea, alte idei nu am! Bafta!

| RuNNeD explică (pentru lpavel):

Ca un ultim raspuns, am "mesterit" prin bios, in shared memory, bagand pe auto mi-a crescut de la 3, 7 la 4, 1...si acum te intreb, daca dau pe 512, oare imi rezolva ceva? (specific era pe 254 sau 252 nu mai tin minte, inainte sa dau pe auto)

| lpavel a răspuns (pentru RuNNeD):

AAA da auzisem ceva si de asta dar eu nu am intrat ca am rezolvat cu schimbarea ramilor, da cred ca rezolva, se spunea acolo ca trebuie sa dai la maximum cat ai...

| RuNNeD explică (pentru lpavel):

Si din nou, o intrebare laughing
Ai spus mai devreme sa-mi activez placa integrata, daca fac asta imi va mai mari cu ceva perfomantele?

| lpavel a răspuns (pentru RuNNeD):

Numai la jocuri, la restul nu! Bafta!