| Nevermindd a întrebat:

Din cate stiu, daca o tableta are 3G poti folosi pe ea cartela SIM. Eu as vrea sa folosesc pe tableta internetul de pe SIM. Intrebarea mea este daca MB se consuma la fel de greu pe telefon ca si pe cartela. De exemplu. din 150 de MB pe telefon, lunar consum destul de putin desi il folosesc destul de mult. 150 de MB se consuma repede pe tableta. Multumesc.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care beneficiezi de o legatura buna la internet de pe tableta (adica sa zicem e 3G si viteza e buna) tableta fiind mai performanta e in stare sa afiseze mai multe detalii a unei pagini de net de exemplu, ceea ce automat se traduce printr-un transfer de date mai mare si deci implicit cu un consum mai rapid al MB inclusi pe cartela respectiva.

| Andruşcă a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vrei sa descarci ceva de pe internet sau sa intri pe un site, indiferent ca folosesti o tableta(ieftina sau scumpa), indiferent ca folosesti un telefon(un jaf vechi de 5 ani sau un Galaxy S3), indiferent ca folosesti un calculator cu 64 MB RAM sau o bomba cu 32 GB RAM, SSD si procesor Intel i7, DESCARCI ACEEASI CANTITATE DE INFORMATIE, deci se duce acelasi numar de MB.

Cand trimiti o cerere catre un server HTTP acesta nu-ti trimite pagina in functie de ce configuratie hardware ai, iti trimite pagina asa cum este, asa cum a facut-o programatorul, nu sta sa o proceseze si sa scoata sau sa adauge informatii din ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andruşcă):

Te inseli un pic, probabil ca nu prea ai stat tu pe internet de pe altceva decat calculator si nu prea stii cum e sau nu ai de unde sa iti dai seama ce si cum se incarca, dar fiinda suntem intr-o tara democrata ai dreptul de a gresi.