| Frank51 a întrebat:

din cautarile mele pe internet, placa video Sapphire HD 5450 1Gb, necesita o sursa de minim 400 W, cand placa consuma doar 19W in full load.

Imi poate explica cineva? Si cum va functiona placa respectiva pe o sursa de 250W? din moment ce consuma doar 19W. big grin

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

E ok, dar repet, nu stiu ce faci cu sursa. Desi daca e sursa originala, aia chiar are 250W, tot e cam putin. Si vezi cu placa video, ca daca e SFF, placa trebuie sa fie low-profile, altfel nu-ti incape in carcasa, mare atentie!
Ne mai auzim aici daca mai ai intrebari: http://www.epasystems.ro

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai din sursa aia nu consuma doar placa. Consuma si procesorul, si hdd-ul si ventilatoarele si toate cele.
Si producatorii exagereaza de obicei pentru ca nu stiu ce surse ai tu prin pc. poate ai o sursagen delux, si in cazul asta mai bine sa fie "pregatiti".

| Frank51 explică (pentru sltlp):

Stiu, dar consumul mediu nu trece de 150W, un procesor, 2 venturi, un hdd, si un DVDrom, si memoriile RAM, atat am.

| sltlp a răspuns (pentru Frank51):

Pai bun, si care e nedumerirea?

| Frank51 explică (pentru sltlp):

Pai acum mi-e frica de incompatibilitate, am un sistem mai vechi, de unde stiu ca o sa fie compatibila placa video cu el? Nu ma refer la sloturi etc, o pot monta dar ma refer la faptul ca nu va fi recunocuta de sistem? HELP mersi.

| sltlp a răspuns (pentru Frank51):

Nu are treaba. Si chiar daca ai sursa de 250w(Ca ea sigur nu scoate 250W) tot trebuie sa fie ok pentru ca oricum consumul suplimentar e destul de mic.

| K0sti a răspuns:

Decat sa pui stupid questions, mai bine pune mana si calculeaza: http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

| Frank51 explică (pentru K0sti):

Zice ca am nevoie de minim o sursa de 190W cu placa video inclusa, eu am sursa de 250W, mersi.

| K0sti a răspuns (pentru Frank51):

Slaba sursa... 250W sunt putini! Daca ai slot de PCIe...restul nu te intereseaza, e ok! Insa sursa e slaba. Din sursa mai trag si restul componentelor, nu numai placa video! Minim o sursa de 450W!

| Frank51 explică (pentru K0sti):

Yaaay, nici nu sti cat de mult ma bucur, Thank you so much, si in legatura cu sursa, da e slaba dar, e pe un SFF(small form factory) si e proiectata pentru asa ceva. (sistemul e compus din : AMD Athlon Dual Core 2 GHz, 2 Gb ram ddr2, si placa video HD5450 1 Gb(poimaine o cumpar), ce parere ai?)

| K0sti a răspuns (pentru Frank51):

E ok, dar repet, nu stiu ce faci cu sursa. Desi daca e sursa originala, aia chiar are 250W, tot e cam putin. Si vezi cu placa video, ca daca e SFF, placa trebuie sa fie low-profile, altfel nu-ti incape in carcasa, mare atentie!
Ne mai auzim aici daca mai ai intrebari: http://www.epasystems.ro

| Seby90 a răspuns:

Acea valoare este recomandata, deoarece in pc nu ai o simpla placa de baza. Se ia un consum mediu pe procesor, memorii, drive optic, hdduri etc. Esti sigur ca placa aia consuma 19w sau scoate 19w de caldura?

| Frank51 explică (pentru Seby90):

Sunt 100% sigur ca consuma 19W, poate chiar mai putin, deci nu va fi nici-o problema. Inca o chestie, am un sistem mai vechi, de unde stiu ca va fi compatibila cu placa? In afara faptului ca am PCI Express x16, si ca placa se poate monta cu siguranta. Exista sanse ca sistemul sa nu recunoasca?