| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Daca pun o placa video ce necesita o sursa de minim 450W intr-un pc cu o sursa de 250W ce se intampla? Mai precis cum reactioneaza acesta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inseamna ca ar fi bine sa iei una de minim 450 W. O sursa oarecare da maxim 70% din cat este scris pe ea. Sunt surse garantate peste 80% dar cu preturi mai mari. Daca ai o sursa ieftina si da 70% (in cel mai bun caz) vei avea la 450W, circa 315W. Deci o sursa de 450 W dar cu certificata 85 % ar fi de preferat.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Calculeaza-ti singur necesarul de sursa: https://outervision.com/power-supply-calculator
O placa video nu consuma mai mult de 120 W. Majoritatea merg pana la 60-80 W. Dar mai consuma si PC-ul.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Salontanul):

Pe cutia placii scrie "Recommended system requirments
*Minimum 450W system power supply(with 12V curent rating of 24A)"

| Salontanul a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Normal. Au facut un calcul de minim necesar pentru intreg sistemul. Ti-am dat un link cu ajutorul caruia poti sa-ti calculezi necesarul. Daca spuneai ce placa ai vedeam cat consuma ea singura.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Salontanul):

Am calzulat pe site-ul ce mi l-ai dat si imi dadea rezultatul 320W.

| Salontanul a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Inseamna ca ar fi bine sa iei una de minim 450 W. O sursa oarecare da maxim 70% din cat este scris pe ea. Sunt surse garantate peste 80% dar cu preturi mai mari. Daca ai o sursa ieftina si da 70% (in cel mai bun caz) vei avea la 450W, circa 315W. Deci o sursa de 450 W dar cu certificata 85 % ar fi de preferat.

| Lzr_Cristi_1993 a răspuns:

Salut! Te sfatuiesc sa nu daci una ca asta, daca alegi sa pui o placa video ce necesita 450w pe un pc cu 250w ea nu va porni sau cel mai probabil ea o sa primeasca goluri de curent ceea ce va duce la o defectiune a acesteia. Mai bine ai cumpara o sursa de 500w ca sa fi sigur.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Lzr_Cristi_1993):

Am facut chestia asta. Am pus placa in pc-ul meu si nu se mai aprindea monitorul laughing Ventilatoarele si ledurile pc-ului functionau totusi. M-am dus la un amic care are un PC cu o sursa de 400W si am bagat-o la el in PC sa vad daca e de vina placa sau sursa mea. La el a functionat perfect! Si atunci mi-am dat seama ca de vina e sursa mea... Totusi ceea ce ma ingrijoreaza putin este ca placa s-a cam incins oleaca si nu era solicitata asa de mult in PC-ul aluia.