| Jko4r a întrebat:

Eu am windows xp professional pe Pc si vreau sa imi pun windows xp sp3 si daca apas delete sau toate combinatiile de a intra in bios imi apare "Enter Passworld" si ce parola trebuie sa pun am incercat si parola de la account si nu merge? Dau funda! Help Me!

Răspuns Câştigător
| Savy a răspuns:

Singura solutie e sa dai un reset de bios. Ai 2 variante, una e mai simpla.
1. Scoti bateria de bios de pe placa de baza (rotunda, se vede), scoti cablul de alimentare din sursa, apesi butonul de power de cateva ori (pentru a consuma tensiunea ramasa in condensatori), bagi inapoi bateria si asta-i tot. O sa trebuiasca sa faci din nou setarile din bios in cazul in care crezi ca erau modificare, sfatul meu e sa dai Load Optimal Defaults, F10, Y, Enter.
2. Pe placa de baza, in apropierea bateriei de bios sunt 3 pini cu un jumper (ca in imaginea asta http://www.nordichardware.se/skrivelser_img_swe/220/cmos.jpg). Il scoti, il pui pe ultimul pin (si pe cel din mijloc), apoi il pui inapoi la loc si gata, ai reset de bios. Aceeasi poveste cu setarile...
Daca vrei ca bootarea sa se faca de pe CD sau sa poti selecta unitatea de bootare, incearca F8, F9, F11, F12. Nu depinde de bios.

1 răspuns:
| Jko4r explică:

Am rezolvat.