| AestheticPerf a întrebat:

Imi trebuie un laptop subtire si usor pe care sa il folosesc nu pentru jocuri, ci pentru editat, lucrat in Fl Studio, filme, etc. Ce ati alege intre Toshiba X30 de 16Gb Ram DDR4 cu i5-7200U sau Lenovo ThinkPad T460s de 8Gb Ram, i5-6300 2.6ghz? Eu as merge pe Toshiba, dar vreau sa citesc si parerea voastra. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Toshiba si Acer nu sunt prea fiabile, eu as merge pe Lenovo, Asus, HP, Dell, Fujitsu.
Acum ca esti limitat de un buget si nu iti permiti sau nu ai gasit inca un Lenovo cu aceleasi dotari precum acel Toshiba- e alta poveste.
Insa exista un motiv intemeiat pentru care Lenovo ofera dotari mai slabe (RAM si procesor) decat Toshiba.
Are placa de baza cu VRM mai solid (mai multe faze), racire mai buna, condensatori de calitate, etc.

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

7200-le sigur te-ajuta mai mult, iti da performanta in plus datorita procesorului, plus ramii sunt mai multi, te-ajuta, mai ales daca sunt pe dual channel fata de single channel. Vezi si ce display ai, dimensiunea si alte criterii. Dar din ce-ai expus, Toshiba e putin mai bun. Ce buget ai? Vrei sh sau nou nout?

| AestheticPerf explică (pentru CM7YRE):

Sh, pana in 2000 de lei

| CM7YRE a răspuns (pentru AestheticPerf):

Sh fiecare-si face preturile; nou nout, pornesti de la 3000 de ron daca vrei sa iti iei ceva cu 8300h (adica macar un i5) si 8-16 gb ram (de obicei 8 gb si mai pui tu o placuta), deci minim 3.000. Sh, piata e prea mare, fiecare isi valorifica chestiile la un pret diferit; ai liber la cautat.

| Simpatic a răspuns:

Dintre acestea doua Lenovo pentru ca Toshiba o cam dau in bara de multa vreme cu laptopurile.

| RAY a răspuns:

Lenovo ThinkPad T460s,urasc Toshiba cele mai proaste de care am avut parte, Lenovo e vechiul ibm

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lenovo fără discuții. Sunt printre cei mai buni producători de laptopuri.

| gabicoo a răspuns:

Nu sunt fan Toshiba dar să știi că orice e mai bun că Lenovo.

| Țoglă a răspuns:

Ai dat două criterii în care vezi și tu clar care e mai bun.
16 e mai mare ca 8 GO Rami
i5 7200 e mai mare ca 6300.

| AestheticPerf explică (pentru Țoglă):

Da asa este, dar am vrut sa ascult despre Toshiba si Lenovo in general pareri ca sa nu imi pare rau daca voi achizitiona unul dintre acestea, multumesc.