| flavianeacsu a întrebat:

In curand o sa am 2 calculatoare in casa si as vrea sa stiu cum le pot conecta pe amandoua la internet, in acelasi timp, am internet de la RDS, prin fibra optica.
Am citit pe diverse site-uri despre internet sharing / router.
Mentionez ca nu am router si niciunul dintre cele 2 calculatoare nu are 2 placi de retea big grin. Exista si vreo alta cale, fara a cumpara un router/placa de retea?
Daca nu, as vrea si eu un site de unde sa pot cumpara un router ieftinbig grin
Multumesc!

8 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Solutia cea mai ieftina este sa montezi inca o placa de retea intr-unul din calculatoare, prin care sa dai semnal de net celuilalt. O alta solutie, un pic mai scumpa dar mult mai comoda, este sa cumperi un switch in care sa conectezi cablul de net si apoi cablurile care vin de la cele 2 calculatoare. O placa de retea coste 15-20 de lei iar un switch cam 40-50 de lei. In cazul in care folosesti switch nu mai ai nevoie de nici un fel de configurari (workgroup, IP etc), bagi cablurile si gata. Succes!

| flavianeacsu explică (pentru alexmircescu13):

Imi poti da mai multe detalii despre switch? Eventual cum se monteaza. de ce fire mai e nevoie big grin
multumesc mult!

| alexmircescu13 a răspuns (pentru flavianeacsu):

Pentru switch ai nevoie doar de cablurile de retea (unul care intra si poarta semnalul de internet de la furnizor si doua care ies din switch si merg catre cele 2 calculatoare) si evident un alimentator de curent cu care se vinde switch-ul. Este usor de conectat, modelele cele mai ieftine au 1 mufa de intrare (WAN) si 4 mufe de iesire (LAN). Pur si simplu conectezi cablurile in mufele respective (cablul de internet la WAN si cablurile catre cele 2 calculatoare la LAN, il conectezi la curent si gata. Exista posibilitatea ca mufele sa fie notate altfel, dar e usor sa le recunosti, pentru ca mufa de intrare este un pic distantata fata de cele de iesire. Uite si o poza ca exemplu
http://www.google.ro/......tp?/imgres Succes!

| alexmircescu13 a răspuns (pentru flavianeacsu):

Sigur ca la bani destul de putini poti sa iei si un router precum cel propus de JustCosmin, doar ca un router in unele cazuri mai trebuie configurat, pe cand switch-ul nu are nevoie de configurari. Router-ul este mai avansat decat switch-ul, citeste aici mai multe detalii http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t681028.html

| JustCosmin a răspuns:

ALta modalitate nu ai, decat sa iei un router. Daca nu vrei un router care sa aiba si Wireless si sa fie mai ieftin, ia-l pe asta: http://www.vexio.ro/......100_P17832

| WPP a răspuns:

Routerul e cea mai buna solutie si poti sa iti achizitionezi unu plecand de la 70-80 de ron cu conditia sa aiba functia PPPoe pentru a putea face autentificarea in RDS. Pe asta ti-l recomand http://www.cel.ro/wireless/router-wireless-dlink-4p-10100-dir_615-l/ este 100% compatibil cu ce nevoi ai pentru reteua RDS. Bafta!

| edy2002 a răspuns:

Sigur ca se poate daca ai fibra optica sau daca vrei sa ai viteza mai mare poti sati tragi doua cabluri de la stalp noroc