| sorinocneanu a întrebat:

Mi-am dat seama de ceva.
Daca aprind butonul de la priza (pc-ul este conectat la priza) si aprind si calculatoru se aud motorasele tare iar dupa vreo 5 secunde incep sa se auda mai incet. Daca il sting si las priza aprinsa si il aprind din nou motorasele se aud ca de obicei la inceput putin mai tare dar peste 5 secunde nu se aud mai incet si cat il folosesc se aude la fel de tare ca atunci cand il aprind la inceput.
Dar daca il sting si inchid priza din buton (trebuie sa astept ca beculetele din spate de la cablu de internet sa se stinga ca daca nu imi face la fel ca si cum nu as stinge priza deloc) o aprind la loc si calculatoru la fel imi face ca la inceput (face mai tare si peste 5 secunde se aude mai incet).
De ce?
Ar trebui sa ma ingrijorez?
Am calculatoru de vreo luna deci e nou.

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In momentul in care pornesti calculatorul, toate ventilatoarele pornesc la viteza maxima, apoi sunt controlate de bios (in functie de neamul calculatorului tau).

Ce nu am inteles, este pe toata durata utilizarii lui, se aud ventilatoarele, cand il tii in priza? Sau pana intrii in sistemul de operare?

| sorinocneanu explică (pentru cristimihailov):

Deci daca pornesc priza si calc. face asa sta vreo 5 sec. la viteza maxima iar apoi se dau motorasele mai incet.Dar dupa ce il fol si il sting daca las priza aprinsa si il aprind din nou calc. se aude tare (nu se aude tare dar se aude mai tare in comparatie ca dupa alea 5 sec.) in continuare pe toata durata utilizarii din cate am sesizat.

| cristimihailov a răspuns (pentru sorinocneanu):

Nu este o functionare normala. Este daca te deranjeaza un pic de sapat. Poate cel mai bine ar fi sa il duci la garantie. In felul asta poate reusesti sa primesti o placa de baza mai buna. Poti sa incerci si tu sa repari problemuta, scotand bateria de la bios (scos din priza). Dar cine poate sa iti garanteze ca asta este singura problema ascunsa?

Da-l la garantie. Lasa-i pe altii sa isi bata capul.

O singura chestie fa inainte: du-te in alta camera si incearca-l acolo. Sa nu fie o problema de cablare a prizei. Asa... De siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva normal sa se intample. Atunci cand il pornesti coolerele se activeaza si pornesc la o putere destul de ridicata. Dar cand se incarca in cateva secunde si realizeaza ca temperatura e scazuta si ca nu are nevoie de acea putere, revin la o intensitate mai mica.

O zi placuta happy

| Deliiiia a răspuns:

Nu e nicio problema, nu mai tot inchide si deschide calculatorul ca se va strica. Cand nu e conectata priza de dinainte calculatorul depunde mai mult efort ca sa primeasca energie, de aici sunetul respectiv.

| sorinocneanu explică:

Am facut testul asta dar nu stiu sigur daca de fiecare data imi face asa.
Probabil ca daca se aude tare in continuare si dupa alea 5 secunde se aude tot tare probabil dar cu timpul se aude mai incet si nu am sesizat.