| adiTzaa19 a întrebat:

Problema mea e urmatoarea: joi mi-am cumparat un laptop (notebook) acer aspire 5336, si nu-i pot instala deloc windows! nu poate citi cd-urile. pe programul respectiv (windows) de pe cd, pe iconita apare un lacat. am incercat cand l-am oprit si l-am pornit din nou sa instalez windows-ul prin "press any key to boot from cd" si spune ca nu are instalate partitiile 1 si 2 (windows nu se poate instala pe disk 0 partition 1 sau 2, asa scrie). deci cum pot sa-mi instalez windows? mai exact, cum sa creez o partitie? dupa care sa instalez.

1 răspuns:
| Kattan a răspuns:

Pe programul respectiv? Care program?
Pentru a instala Windows, trebuia sa dispui de un CD bootabil, si sa setezi in BIOS ca la boot sa se verifice mai intai unitatea optica si apoi HDD.