| TheDarkCristi a întrebat:

Sunt pasionat de drone și aș vrea să-mi cumpăr una bună.Nu scumpă,dar nici ieftină.Am văzut acele Drone DJi phantom, dar sunt foarte scumpe.Ce îmi recomandați? Multumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
| BogdanDediu a răspuns:

Uite-te aici au o gramada de drone si performante si ieftine : https://www.facebook.com/dronshop.ro?fref=ts

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca sunt considerate jucarii care se vand in magazine, folosirea dronelor este reglementata!

Potrivit Ordinului de Ministru al Transporturilor nr 8/2014, publicat in Monitorul Oficial din 21 ianuarie 2014, dronele - sau aeronavelor civile motorizate fara pilot la bord - vor putea fi operate doar in anumite conditii si cu anumite permise.Respectivul ordin va fi aplicat pana la data de 30 ianuarie 2016.

Ordinul nu se aplica aeromodelelor si dronelor care cu masa maxima la decolare mai mica sau egala cu 1 kg, atat timp cat:

- sunt operate intr-o zona deschisa, fara constructii cu destinatia de locuinta;

- sunt operate fara depasirea campului vizual al persoanei care asigura comanda aeronavei de la sol, dar nu mai mult de 150 m distanta pe orizontala si de 100 m distanta pe inaltime fata de aceasta persoana;

- nu au montate pe ele aparatura pentru filmare sau transmisie de date.
Vezi, in link, textul integral al respectivului ordin :http://lege5.ro/......ot-la-bord

| kanechy a răspuns:

Drona Parrot AR. Drone 2.0 Elite Edition Snow
Drona Parrot AR. Drone 2.0 Power Edition