| DennK a întrebat:

Bună, TPU. Tatăl meu și-a pierdut telefonul, un iPhone 7, intr-o benzinarie PETROM, și nu a constatat tarziu ca l-a pierdut, ba chiar foarte repede și telefonul era dispărut. Problema e ca nu avea netul pornit pe el și Find my iPhone nu te prea ajuta in situația asta. Telefonul a sunat timp de vreo ora, o ora jumătate, după care cred ca a fost închis sau a fost scoasă cartela. Eu l-am blocat din Find my iPhone, cont iCloud/Apple avea pe el, parola, amprenta, tot, deci nu prea ar avea ce sa facă cu telefonul. Ce este de făcut? Am anunțat poliția, am anunțat și șefa de la PETROM, dar surprinzător camerele nu funcționau din cauza faptului ca cu o zi înainte se luase curentul și de atunci nu mai afișau nimic si așteptau firma respectiva sa vina sa le rezolve problema. Azi am aflat ca de fapt camera nu a filmat nimic. Aștept sfaturi. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| ShamelessQboy a răspuns:

Nuprea ai sanse de recuperare, dacă era un om onest il dădea inapoi! Eu cunosc un caz in care cineva ă gasit, si l-a dat predat la post de poliție, unde chiar polițistul nu vroia sa recunoasca ca l-a primit. În consecință trăiți in România si asta va ocupa tot timpul...
Pentru informația ta hoții ăștia au avansat, poti sa ai tu cate protecții vrei pe iphone, ca tot ti-l decolează si rescriu!

| DennK explică (pentru ShamelessQboy):

Nu mai spune! iPhoneul e blacklisted. Acum am verificat. Era și crăpat intr-un colț. Am înțeles ca nu le mai cumpara nici pe piese.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Politia poate sa gaseasca un telefon dupa IMEI. Problema este ca institutia aceasta este prea comoda (sau cine stie ce alt motiv) ca sa se deranjeze pentru lucrul acesta.

Veti gasi personal telefonul daca dati anunturi cum ca cumparati un astfel de telefon, iar anuntul sa fie sub forma: "cumparam iphone 7 blocat in icloud". Vedeti pe net cam cat costa un astfel de telefon blocat (trebuie sa fie mai ieftin decat unul care nu este blocat. Cel care l-a furat nu il poate folosi decat daca va schimba placa de baza; iar aceasta este destul de scumpa). Va luati o camera ascunsa (in pix sau altceva) sau stabiliti locul de intalnire public intr-un magazin sau institutie unde se gasesc camere. Daca recunoasteti telefonul il luati fara sa dati nimic de banuit si apoi anuntati politia. Daca nu este telefonul cautat, gasiti motive sa nu il luati (uzura prea mare, sau altceva ce va vine prin minte).

| DennK explică (pentru anonimg):

Voiam sa îți desemnez răspunsul câștigător dar din greseala am apăsat pe altul... pot face undo la asta?laughing

| anonimg a răspuns (pentru DennK):

Stai linistit. happy Sti cum se spune: intentia conteaza. tongue
Oricum eu nu scriu niciodata pentru funda.
Poate se va intampla vreo minune si veti intra iarasi in posesia telefonului. M-as bucura sa ne dai aceasta veste buna.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Pai ar putea sa faca un factory reset din Boot Manager, si ei sa-l foloseasca.