| adddaa a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un teleobiectiv pentru un Nikon D3100.
As alege intre:
Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro pentru Nikon (AFs = cu motor incorporat)
si
Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG APO Macro - montura Nikon, dar la acest model exista doua variante, cea APO si cea non APO.
Am citit ca diferenta ar fi legata de culori.
Ce mi-ati recomanda? Care e diferenta intre APO si non APO? Daca aveti alte sugestii de obiective sunt bine-venite.
Vamultumesc din suflet!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Nikon nu ai stabilizare in aparat din cate stiu, deci mai repede cauti un obiectiv cu stabilizare si in obiectiv. APO inseamna altceva, ia cauta!
Daca esti mai incepator sau nu castigi bani din foto, cauta pe site-uri obiective sh, dar in stare buna pentru aparatul tau. Pentru un hobby nu merita sa bagi atatia bani in ele. Softpedia / computergames... au arii speciale pentru foto!
Daca un obiectiv sh ok il gasesti pe al 3-5 milioane, nou e peste 10. Diferenta intre nou si sh e 6 luni de folosire... tu decizi!
Eu cred ca o cunoastere mai buna a aparatului, un grip, un filtru bun, conteaza mai mult decat APO sau non-APO.