| HonceaRicardo a întrebat:

Bună tuturor!
Am și eu o întrebare și cel care îmi va răspunde în mod onest voi oferi fundița! happy
Deci, băieți, fiți atenți!
Care este avantajul dacă cumpăr un sistem de operare? Care sunt avantejele unui sistem licențiat (cumpărat) și unul piratat?
Nu înțeleg... De ce se mai vinde dacă le poți descărca de la torente?... Sper că am fost destul de explicit. Mulțumesc. Aștept răspunsuri clare și coerente.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Cumperi o licenta ca sa nu iti freci capul ca de ce nu merge x sau y pentru ca ai nevoie de un anume upgrade. De exemplu daca pui windows 10 si nu ai cutare uptate (ma refer la versiuni )modificata de pe net, nu cea neactivata de pe site-ul Microsoft, is sanse sa nu iti mearga x program ca nu ai update-ul cutare.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce sa cumperi sistem de operare cu licenta, daca gasesti si SO cu licenta libera (gratuita)?
Pentru a "freca" internetul, vazut niste filme sau poze, ascultat muzica, facut niste documente etc. exista o gramada de sisteme gratuite, trebuie doar sa le descarci si sa le instalezi.

| flixbuster a răspuns (pentru Bula):

Problema cu OS-ul pe care il folosesti e ca il alegi in functie de ce folosesc aia din jurul tau (as zice ca e valabil pentru peste 95% din populatie) - in caz ca ai nevoie sa intrebi ceva, sa ai pe cine. Inca sunt uimit ca oamenii prefera sa intrebe (chiar aici) lucruri atat de simple la care gasesti raspuns in 15 secunde pe Google. O fi de la engleza, de la lene, nu stiu.

Instalarea unui OS chiar nu este o joaca de copii - plecand de la facut mediu de instalare corect, setare BIOS/UEFI, partitionare, drivere (Windows 10 nu ia chiar tot si/sau bine din update-uri). In cazul in care ai deja date pe PC si vrei sa nu le pierzi, devine cu atat mai complicat. Si-au formatat unii partitiile cand au instalat Windows d-apoi cand instaleaza Linux.

Multe din problemele adoptarii Linux nu stau in dificultatea utilizarii in sine (am seniori instruiti corespunzator care il folosesc fara probleme) ci in bariera tehnica pentru adoptarea initiala (ceea ce este cvasi-imposibil pentru majoritatea user-ilor pe care ii cunosc/suport). Cam toata lumea stie un "baiat care baga Windows" (nu neaparat bine) dar nu prea multa lume stie un "baiat care baga Linux".

| Bula a răspuns (pentru flixbuster):

Pentru asta exista specialistii, care au invatat si se ocupa in domeniu.
Nici masina, nici telefonul nu-l duci la reparat la "baieti care schimba roata" sau stiu sa reseteze telefonul.
La noi fiecare "se pricepe" la de toate, doar nu le stie face (nici nu stie cum trebuie sa fie) o reparatie /configurare /reglare completa.

Eu fac ceea ce stiu bine si am experienta. Pentru restul apelez la specialisti cu experienta.

| flixbuster a răspuns (pentru Bula):

100% de acord. Problema e ca la noi nu prea consuma poporul servicii IT platite, in general. Windows de pe torente (nici macar nu stiu ca Microsoft publica gratuit ISO-urile de la W7 in sus - la W7 aveai nevoie de serial pentru download, pentru W8 si W10 le iei fara nimic) bagat de un baiat = 0 lei. Desi da 2000 euro pe un sistem de gaming, nu ar da 100 de euro pe licenta de windows si inca 10-25-50 euro pentru o instalare. Si apoi nu-i merge bine si intreaba pe forumuri - tot ca sa nu dea nici un ban. E adevarat ca si de cealalta parte risti sa dai banii si sa iti arunce windows-ul cu furca pe sistem doar cat sa porneasca - pentru ca bariera de instrare in domeniu e practic 0. Si atunci omul poate zice ca de ce sa mai dea banu' degeaba. E un cerc vicios, nu consumi servicii nu sunt nici oameni (buni) care sa le presteze ca aia buni vor bani, impostorii se multumesc cu ciupeli.

| Wr3nch a răspuns:

Se vand pentru ca oameni din alte tari isi permit sa le cumpere, si ne fac un bine tuturor. Daca toata lumea ar pirata nimeni nu ar mai face jocuri sau programe decente, doar freet-to-play sau use penale si pline cu optiunea de a plati ca sa deblochezi x.

| flixbuster a răspuns:

De ce sa cumperi mancare in loc sa o furi?

| kb9 a răspuns:

Licenta: nu exista sansa de a te virusa, ATAT!