| Alliss91 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu cateva sfaturi sau idei. As vrea sa cumpar un laptop si nu stiu prea multe despre ele, adica vreau ceva calitativ si de lunga durata. Multumesc anticipat, astept parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Ca brand recomand HP, Dell, Asus. Eu sunt fan HP.
Calitatea costa. Bun si ieftin nu exista.
Ca sa te tina mult un laptop depinde de tine : cat timp il folosesti / zi, la ce îl folosesti, ce programe instalezi, ce antivirus folosesti.
Un laptop "bun" trebuie sa aiba minimum: procesor IntelCore I3, RAM -ul 6 Giga, placa video dedicata 1Giga, HDD 750 GB și ajungi pe la 2000 lei.
A! Și sa nu uit Windows 10 Home preinstalat ( daca e Free dos nu merita - licenta windows te va costa suplimentar 3-400 lei )
Cu ce am scris eu mai sus poti naviga pe net, poti folosi office-ul, edita fotografii si sa joci 2-3 joculete usoare.
Daca vrei calitate si putere : procesor Intel Core I7 sau I9, RAM 12 sau 16 Giga, SSD, placa video cat mai mare, Windows 10 Pro( cu licenta), etc. Dar asta costa. Depasesti cu mult bugetul tau.
Succes la shopping.

| Alliss91 explică (pentru gabicoo):

Eu as vrea sa il folosesc mai mult pentru a naviga, pentru a mai viziona filme etc. Exclus jocuri si sa.l folosesc la nevoie in ceea ce priveste munca, de aceia am cerut sfaturi ca nu cunosc mai nimic despre ele, eu am avut un Dell care nu am fost asa de multumita. Nu conteaza banii, daca e necesar dau si mai mult dar sa merite. Multumesc pentru raspuns!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câți bani vrei să aloci pentru laptop - asta e prima întrebare la care să-ți răspunzi

| AdelinaC a răspuns:

Mi-am luat de curand Asus si e foarte bun, am dat 2300 pe el. Inainte am avut Toshiba si m-a tinut 10 ani.