| MorariuAngela a întrebat:

Bună. Vreau să îmi cumpăr primul laptop dar nu mă pricep deloc, am văzut un Allview și are sistemul de operare Linux. Ce părere aveți?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus ce buget ai, dar un Lenovo (chiar cu Linux ca ti-l poate schimba cineva), i7, pana in 4.000 lei ar fi excelent.

| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde ce faci cu el, sunt multe specificatii care fac diferenta la performante cat si la buget.
Linux e mult mai bun ca windows sau mac!
Ca marca recomand Asus sau Lenovo.

| darrio2007 a răspuns:

Eu am de doi ani un Lenovo cu w10 preinstalat, compatibil cu w11. Am dat pe el 1800 de lei din Altex. Pana acum nu am probleme cu el.

| doctorandus a răspuns:

Eu am cumparat cu ocazia vinerii negre (anul trecut) un Chromebook Lenovo Ideapad 3 de 11 inch la 133 Euro. E adevarat ca are doar 64 GB SSD, deci fara internet nu faci nimic cu el. Dar pentru studiu, editat texte, foi de calcul, privit la YouTube si surf pe internet este excelent. Parerea mea: asta e pret de furt, dar l-am cumparat de pe Amazon cu doi ani garantie.

| VoidEternal a răspuns:

Linux e greoi pentru începători și Allview nu e un brand cu experiență în laptopuri. Orienteaza-te la variantele clasice, Asus, Lenovo, HP, sau daca îți permite bugetul, Dell.

Personal as recomanda Lenovo sau Dell. Dar cu Windows.

| flixbuster a răspuns:

Ce vrei sa faci cu laptop-ul? Pentru ce va fi utilizat?
Ce model de laptop vrei sa cumperi, mai exact?

Daca poti raspunde la cele 3 intrebari, vei primi raspunsuri ceva mai utile.

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Oricand poti pune windows pe orice laptop. Recomand doar branduri cunoscute pe piata. Asus, Lenovo, Dell, msi, Microsoft.
Sigur gasesti ceva din astea la pret ok
Cauta sa ai minim ssd512gb, 8gb ram, ideal 16gb si obligatoriu rezolutie 1920x1080.
Placa video sa fie dedicata daca te ajuta bugetul