| loveyouschatz a întrebat:

Vreau sa îmi fac un DVD cu muzica, dar nu merge sa îl inscripționez. Poate programul nu este bun sau nu ma descurc eu și as vrea păreri de la voi. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa asculti muzica in masina sau in alta combina de sunet, acestia NU RECUNOSC discurile DVD (4.3Gb), ci DOAR CD-urile (700Mb=0.7Gb).
In plus, multe unitati de redare recunosc DOAR formatul Audio CD (pe care pot fi pana la maxim o ora de muzica).
Daca unitatea POATE reda SI formatul MP3, atunci ai mai mult noroc: pe un disc CD iti incape aproape 10 ore de muzica.
Muzica MP3 se poate copia pe disk DVD (mult mai mult), dar aceasta muzica se va putea reda DOAR pe calculator /laptop care are unitate DVD si program de redare pentru muzica MP3.

Pentru scrierea discurilor optice (CD, DVD) trebuie sa folosesti un program de inscriptionare specializat (prin simpla copiere cu Windows NU merge! ), iar la sfarsitul scrierii TREBUIE INCHIS DISCUL!
Pentru inchiderea discului (nu mai poti copia ulterior pe el) exista optiune in program, care trebuie bifata, iar in lipsa "inchiderii" (logice) o parte nu se va putea asculta.

| Bizon95 a răspuns:

Ce fel de DVD cu muzica?!?
daca vrei sa il faci pur audio, atunci, NU EXISTA DVD AUDIO, numai CD audio, DVD-urile au fost NUMAI video

deci cumpara un CD si vezi daca merge (costa in jur de 2lei)

| Mascarici07 a răspuns:

Vezi sa ai DVD-WR pentru a putea scrie DVD-uri, daca ai DVD-R doar citesti DVD-uri.