| octav005 a întrebat:

Am in PC doua sloturi pentru memorie ram DDR2; in prezent sunt de cate 1gb RAM fiecare, adica 2 total. cu frecventa de 667mhz. si vreau sa va intreb daca as putea sa m.ai adaug o alta memorie de exemplu de 2gb si sa las si pe cea veche de 1gb. s-au trebuie sa fie 2 cu 2 si de aceeasi frecventa? mi-a spus cineva ca daca pun una de 2 si pe alt slot 1 gb, cica PC-ul il citeste doar pe cel m.ai mare. rog un raspuns la aceste intrebari.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| En_Csabika_1987 a răspuns:

Poti sa pui linistit, o sa ai 3gb ram.

| octav005 explică (pentru En_Csabika_1987):

Adica poate sa aiba si frecvente diferite? cea de 667mhz si una de 800 s-au mai mare?

| dannyel86 a răspuns (pentru octav005):

Daca pui placute ram cu frecventa diferita, cea cu valoarea mai mare va lucra la niveluyl celei mai mici, de aceea e recomandat ca placutele sa aiba aceeasi frecventa (667mhz sau mai mare, daca placa de baza suporta mai mult). Vei avea 3 gb de memorie, care vor functiona fara probleme.

| En_Csabika_1987 a răspuns (pentru octav005):

Da poate sa aiba frecvente diferite, dar intotdeauna ramul cu frecventa mai mare va lucra la frecventa celui mai mic. exemplu daca pui una de 800 si una de 667, ambii rami o sa lucreze la 667mhz.