| MaryuzValy a întrebat:

Buna ziua,
Am o casă bătrânească din paiantă și vreau sa torn jos placa de beton de 5-6 cm și voiam sa întreb dacă este bine sa pun plasă rabitz (rapiță cum zic bătrâni) in loc de plasa de Buzău? Multumesc

Răspuns Câştigător
| norisorulpufos a răspuns:

Pune orice armatura, bucăți de fier de prin curte pe lângă rabiț.
Dacă se apropie de 10 cm, atunci Buzău.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este inutil sa pui rabitz, mai mult te incurca decat ajuta, decat sa o pui degeaba mai bine lasi nearmat.
Si câtă economie crezi ca poti face?
O plasa de Buzau de 4 mm striat cu ochiuri de 20 iti vine la 5 lei metrul patrat...

| MaryuzValy explică (pentru regis):

Salut mulțumesc de răspuns este economiei o plasa de Buzău cum ai zis u de 6 metri este 90 de Ron dar o plasa de rabitz de 1 x 50 metri este 130 Ron.

| regis a răspuns (pentru MaryuzValy):

E 60 de lei o bucata
de 6 x 2 metri. Daca faci un calcul, sunt 100 de lei per incapere.

| adryang78 a răspuns:

Plasa de Buzău se pune de obicei pentru armare, este necesară pentru a mări portanța plăcii de beton. Pentru o pardoseală nu este nevoie, merge și cu rabitz.