| raduculiviu a întrebat:

Am o problema cu calculatorul meu de cateva zile, i-am pus un hard nou pentru a instala linux pe el, iar cand l-am bagat pe cel vechi nu mai trimitea semnal video, dupa care, in circa 10 secunde, toate ventilatoarele faceau un zgomot puternic, de la ce poate fi si cum remediez?

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Da, despre el e vorba, la doua bip-uri scurte sunt ramii, din ce stiu eu la doua lungi este procesorul care intra in protectie de supraincalzire. Acum nu este sigur la fel si la tine, depinde de bios, incearca sa pornesti cu o singura placuta de ram pe rand poate este una defecta, sau incearca sa te uiti la procesor sa nu se fi miscat sau desprins un pic cooler-ul. Oricum cauta pe net dupa tipul de bip-uri si bios, sigur gasesti ceva.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai pus ceva corect sau ai miscat ceva de la locul lui. Verifica cu el scos din priza.

| raduculiviu explică (pentru Salontanul):

Am incercat, l-am demontat piesa cu piesa, la fel dupa.

| Ironwin a răspuns:

Nu se intelege bine ce problema ai, cand ai instalat hardul vechi cel nou mai era conectat? Ai reusit instalarea de Linux? Nu mai primeai deloc semnal video? Adica nu puteai intra in bios? La ventilatoare poate fi de la setarile din bios, incearca sa le setezi pe "silent" sau in functie de bios ce setari ai pe acolo.

| raduculiviu explică (pentru Ironwin):

Hardul nou nu era conectat, Linux-ul il instalasem, si nu, nu puteam intra in bios, monitorul nu se deschidea.

| Ironwin a răspuns:

Buzerul de pe placa de baza cum suna? sau scoate ceva sunete?
Daca da incearca sa le memorezi si cauta pe net codul lor, genul trei scurte doua lungi.

| raduculiviu explică (pentru Ironwin):

Ce e un "buzer"? El face acele "bip-uri "? Daca da, uneori se auzeau doua lungi.

| Ironwin a răspuns (pentru raduculiviu):

Da, despre el e vorba, la doua bip-uri scurte sunt ramii, din ce stiu eu la doua lungi este procesorul care intra in protectie de supraincalzire. Acum nu este sigur la fel si la tine, depinde de bios, incearca sa pornesti cu o singura placuta de ram pe rand poate este una defecta, sau incearca sa te uiti la procesor sa nu se fi miscat sau desprins un pic cooler-ul. Oricum cauta pe net dupa tipul de bip-uri si bios, sigur gasesti ceva.