| NeaPandele a întrebat:

am o problema si vreau sa stiu mai multe pareri, ce sa fac?
Am o placa video de 2GB 128 Biti Nvidia Sparkle GT 640. Cooler-ul ei, cand pornesc calculatorul, nu vrea sa porneasca, placa merge fara probleme, la calitatile ei, dar cooler-ul nu porneste. Daca il misc putin, sa-i dau un oarecum " avant ", isi intra in miscare. T
Tin sa mentionez ca am schimbat placa de baza.
Vreau sa stiu daca este ceva grav sau nu? Placa video o am in garantie, deci pot bineinteles sa schimb alta, dar vreau sa stiu, este o problema majora?

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Atata timp cat e garantie, nu desfaci nimic. Coolerul trebuie sa mearga permanent. Daca porneste cand ii dai un impuls el este de vina. Poti incerca sa-l cureti cu un betisor cu vata si spirt. Si daca poti sa-l ungi. In afara de o verificare la cabluri si curatare nu poti face nimic. Chiar daca isi revine, e temporar. Du-te cu ea in service (cu tot cu PC).

| Gamer2000 a răspuns:

Salut! s-ar putea sa nu fie conectata bine mufa care alimenteaza cooler-ul.Incearca sa o fixezi bine!

| ursey a răspuns:

Poti schimba cooleru sau poti sa-l desfaci si sa-l ungi putin si functioneaza nu este chiar grav daca nu ti se incinge procesoru grafic

| sebitzu007 a răspuns:

Coolerul porneste automat dupa anumit sau dupa o anumita temperatura dar nu iti fa griji

| NeaPandele explică:

Iar uneori, cand ma joc jocuri este oarecum putin calduta, nu arde foarte tare, dar se simte ca e putin calduta. O sa fac tot ceea ce mi-ati spus. Multumesc