| Maneleleieviatamea a întrebat:

Am o problema cu placa mea video. De fiecare data cand pornesc PC-ul, cooler-ul de pe placa video nu porneste, iar ca sa reusesc sa-l fac sa functioneze trebuie sa-l rotesc eu manual (adica invart de el cu mana) insa ce as vrea sa stiu este cum as putea sa-l fac sa se sincronizeze si el odata cu toate celelalte coolere de pe placa de baza, sa porneasca odata cu PC-ul deoarece altfel nu are cum sa se raceasca si mie sa nu-si dea duhul [Modelul placii video: Nvidia Geforce 7300 GS] Multumesc!

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E antica placa, zi mersi ca merge si asa. Curata de praf bine coolerul, eventual desfa-l si unge lagarele cu ulei pentru mecanisme fine.

| RxTx a răspuns:

Trebuie sa cumperi un spray ( se numeste spray contact ) pentru curatat potentiometre
(daca nu ai de unde sa faci rost de srpay contact
mergi la un magazin ferometal
si cumpara de acolo cea mai mica sticluta de alcool izopropilic
si o sticluta mica si ieftina de ulei pentru mecanisme fine
cumperi o seringa in care pui jumatate alcool izopropilic si jumatate ulei de mecanizme fine
le amesteti vreo 3 minute
dupa care fara sa te accidentezi cu acul
introduci pe langa axul gripat
si in interiorul carcasei motorasului respectiv
dupa ce ai gresat bine axul respectiv
poti porni calclatorul
si sunt sanse foarte mari sa mearga perfect impecabil
apoi din cand in cand o data la 3 luni
mai bagi cate o picatura de lei la axul ventilatorului

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Trebuie curatata are mult praf pe ea se gaseste un sprei in magazinele de specialitate sau pe net