| XTeddy a întrebat:

Bună ziua, am şi eu o problemuță cu un laptop ASUS.
Când l-am cumparat i-am pus un windows 8.1, parea sa nu aibă nimic dupa câteva luni (in jur de 3/4 luni ) a început în timp ce foloseam internetul sa mă deconecteze de la rețeauă de internet ( am zis că nu e o problemă aşa de mare, mă pot conecta la loc ) dupa un timp îmi dispărea sursa de internet, nu mi-o găsea efectiv asta se întampla sub ochii mei cand văd că el este conectat la internet si dupa imi arată un semn (monitor cu un x ) dau click acolo şi nu îmi aparea sursa. Am schimbat windows-ul 8.1 cu unul 10 si acum face mult mai rau. Țin să menționez că rutărul nu are nicio problemă. Cât despre draivăre tot folosesc un program care îmi arată dacă cer update. Crede-ți că ştiți despre ce ar putea fi vorba? Vă rog sa mă ajutați!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cine stie daca nu este problema de la placa de retea a latopului. Trebuie sa te asiguri de asta doar atunci cand te vei incerca sa te conectezi de la alt router.
Si renunta la acel prpgramel pe care il folosesti; cine stie daca nu este un virus.
Poate ca atunci cand ai schimbat windowsul nu ai formatat toate partitiile.

| lpavel a răspuns:

Routerul este de vina! Incearca si cu altceva sa vezi ca va face la fel!

| LinxCont a răspuns:

Ar putea merge asa: se intra pe pagina routerului si la setari Wireless la Wireless Mode se alege "N only" in loc de Auto sau Legacy.

Cu cateva zile sau saptamani in urma, laptopul se conecta la reteaua wireless de la router fara probleme, dar dontr-o data nu mai vedea reteaua mea (retelele vecinilor le vedea laughing )
Am intrat pe router la setari si era pe Auto (router Asus). Nici nu vedeam reteaua de pe laptop, desi toate telefoanele sau tabletele vedeau reteaua si se conectau fara probleme, de asta zic ca poate merge asa pus pe numai pe N.

De la windows sau drivere nu era. Am mai multe windows-uri pe el (10 si 7) si cu toate mergea la fel, nu vedea reteaua, numele ei era memorat, avea o steluta. Ce s-a intamplat, nu stiu - la setarile routerului nu am umblat si totusi reteaua a disparut - poate sunt interferente cu alte retele, dar totusi sa dispara reteaua - bine ca merge daca e pus pe N.

| KillaNoFilla a răspuns:

Intra la Asus pe site, cu modelul si seria pcului, Downloadeza-ti driverul wifi pentru win 10 versiunea ta de bit, instalrazal.

Dc esti asa de sigur ca ruterul nu e de vina?

| KillaNoFilla a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Model fara serie. xd