| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot masura la un circuit ce consum am? Cati wati. Vreau sa masor direct in tablou la siguranta acelui circuit.

9 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ai nevoie doar de cunostinte de fizica de clasa a 8-a si de un ampermetru.

| davidescucostel a răspuns (pentru Panamax):

Pfff ....ma uimesti cu raspunsul asta ❗
De multimetru o sa fac rost dar unde anume masor? Pe bornele sigurantei, sau unde?

| cyberalex a răspuns:

Pui aparatul de masura pe A (amperi) apoi il legi in serie (un fir de la consumator direct in priza, al doilea fir pe o borna a aparatului de masurat si a doua borna in locul ramas liber in priza).
Puterea este egala cu 220V înmulțit cu amperii care ii vei citi pe aparat.

| davidescucostel a răspuns:

Am in bucatarie un circuit facut de curand si o siguranta de 20 A. Vreau sa pornesc toata aparatura si sa masor la siguranta ce consum am. Cum procedez?

| Panamax a răspuns (pentru davidescucostel):

Ar mai fi o varianta.
Opresti toti consumatorii din casa si lasi doar bucataria. Poti face asta din tablou.Notezi indexul contorului de energie.
Apoi pornesti consumatorul din bucatarie si cronometrezi o ora.
Ai aflat puterea electrica si energia consumata pe ora.

| davidescucostel a răspuns (pentru Panamax):

Ok, mersi. Asa stiu. Eram curios cu ampermetru

| Panamax a răspuns (pentru davidescucostel):

Ar fi mai util un cleste ampermetric.

| davidescucostel a răspuns (pentru Panamax):

Asa este. Mersi