| Orr_Cosmin_2000 a întrebat:

de curand am cumparat un pc...mi-am pus windows 7. Am pus mai multe jocuri si ultimul a fost gta4... si ziua urmatoare nu ma mai lasa sa intru pe niciun joc si nici pe internet[google chrome]. Si imi scria eroare si imi spunea sa activez chkdsk utility. Peste o 5 6 ore am deschis pc se incarca si imi aparea sagetuta de la mouse[sperand sa sa se deschida] dar imi apare un text ..erori scrise in fond albastru..Cum pentru sa rezolv?[un prieten mi-a spus ca placa mea de baza e facuta pentru. windows 8 si de asta imi da eroarea asta] Multumesc

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa faci check disk cand ti-a da prima eroare.Acum scrisul pe fond albastru e o eroare fatala numita si blue screen.reinstalezi windows-ul.

| Orr_Cosmin_2000 explică (pentru anonim_4396):

Si nu-s obligat sa pun win. 8 nu? Si de ce s-a produs aceasta eraore 'fatala'?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Orr_Cosmin_2000):

Nu esti obligat de nimeni sa pui un anume windows. Poti pune si xp si de care vrei.Eroarea s-a produs din cauza windows-ului neintretinut.Nu l-ai scanat de eroro la ahrd, nu l-ai defragmentat, etc ceea ce a dus la imposibilitatea deschiderii windows-ului si iti da blue screen. daca intra mai intai in bios, cauta un dvd cu win 7 si il bagi in unitate.Dai restart la pc si la pornire iti va fi afisat undeva,, boot atappi from cd,,. Apesi orie tasta vrei tu atunci si incepe a instala, copie apoi faci procedurile de instalare.Acel amic al tau o fi zis sa bagi win 8 pentru ca suporta.Tu baga win 7 mai intai si vezi cati giga ram ai ca sa iti dai seama daca suporta win 8.Pentru a instala win 8 iti trebuie 3-4 giga ram. Succes.

| Orr_Cosmin_2000 explică (pentru anonim_4396):

Eu am 4giga ram si pe toate cd'urile pe care le-am primit odata cu pc'ul scrie ready win.8.1 de asta a spus prietenul meu ca s-a produs aceasta eroare.:happy Si merge cu win. 7 adica eu l-am instalat si a mers perfect 3-4zile si dupa seara am instalat crack gta4 si dimi. imi dadea eroarea nu mai stiu cumlaughing si imi spunea sa activez chkdsk utility si nu-mi dadea voie sa intru pe niciun joc sau internet..asa ca am pus alt pc sa caut pe youtube rezolvarea sau pe TPU ..si cand l-am deschis inca o data pc'ul meu nu mai mergea... imi apare blue screen si dureaza 2-3 secunde si nu apuci sa citesti nimic si e mult de cititlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Orr_Cosmin_2000):

Am inteles.Nu am instalat inca pe laptop win 7 ca sa iti zic daca imi da acelasi mesaj ca si tie cu ready to win 8.1.Tot 4 giga am si eu.Eu stiu multe persoane care au renuntat la win 8 si au bagat 7 si a fost destul de bine. Ah, acele cd-uri merg pe win 8, deci ca sa iti mearga bine programele de pe cd trebuie win 8.1 desigur.Dar poti reinstala win 7 si apoi cauti manual sau automat drivere pentru 7. Tu ai 4 giga deci daca vrei, cauta win 8 si instalezi acele cd-uri numai dupa ce ai updatat la 8.1.sau daca gasesti dvd cu 8.1 e ok. Nu iti place win 8?