| Tryon a întrebat:

deci am intrat in pragul disperarii sa gasesc o rezolvare, am un laptop nou, cu specificatiile:
Cpu: amd fx 9800
Gpu: amd radeon 530 4gb vram gddr5
Ram: 8gb
Ssd: 256

Totul merge bine, pana am intrat pe gta 5, am vazut benchmarkuri cum ca poate duce destul de ok jocul, dar la mine se pare ca e o problema, deci, am pus unde am gasit High Performance, legat de gta si de placa. Jocul se incarca, intru pe Story Mode, si vad ca se porneste mai greu decat ma asteptam, il aveam pe windowed mode, si puteam vedea cat % este folosit placa video. Si cat timp ma jucam, nu orea aveam frop frame-uri, dar texturile imi dispareau, tot ce faceam aproape avea delay, intram intr-o masina cu 5 secunde dupa ce am pus caracteru sa faca asta, el ramanand blocat, si se teleporteaza in masina, si tot asa mai deoarte cu foarte multe chestii si nu prea pot sa joc in halul asta, asa si pe task manager cat ma jucam vedeam ca placa integrata era 50-60% cand cea dedicata nu trecea de 20, mi se pare super ciudat, nu inteleg ce e gresit, ramul era pe la 60 70, cpu tot pe acolo si disk 4%. Nu inteleg de ce nu imi foloseste placa video cum trebuie. Sunt total dezamagit de amd, ultima oara cand cumpar cu brandu lor. A si da, dau funda la cine ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=Xz5kTs8rDfk urmareste asta

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema nu este la laptop. Problema este la dumneavoastră!
Toate aceste jocuri moderne online sau nu, cu această grafică, posibilitate de conexiune între jucători, trebuie să aibă o fișă tehnică, în care, ca la orice produs electronic, se specifică consumul său din toate punctele de vedere, cu ce sisteme, programe este compatibil.
Dacă, vă place să jucați ultimele jocuri apărute, vedeți pe internet, eventual you tube, de la întrunirile, competițiile celor care joacă, ce fel de unități folosesc! Cum spun ce putere au unitățile folosite pentru a putea să joace!
Căutați o persoană care se pricepe la toate acestea și vă luați un computer, nu un laptop. Computer, al cărui software îl puteți upgrada anual, spre deosebire de un laptop! Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Vrei sa zici "al carui hardware, il puteti upgrada anual", nu software, ca la software poti sa faci upgrade si la laptop si la desktop.

| Tryon explică (pentru romeo78):

Eu nu vreau sa joc la ce performanta joaca aia, ce nu intelege nimeni este ca mie nu imi merge placa video cum trebuie, mie nu ar trebui sa imi dispara texturile si sa am 30 40 fps, si placa video in 20% cand ma joc

| romeo78 a răspuns (pentru Tryon):

Asta am încercat eu, Cătălin să-ți explicăm! Ia un calculator, dacă vrei să joci jocuri performante! Ele nu sunt create pentru laptop!
Supraîncălzesc, consumă putere.
Laptopul este creat pentru operațiuni ușoare, pentru a putea să fie transportat, nu are componente complexe și grele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tryon):

Pai nu-ti randeaza mapa pentru ca e laptop si nu are putere pentru asa ceva. Chiar daca sa spunem ca placa ta video are corespondentu ei si pe pc, pe pc o sa mearga mai bine pentru ca componentele sunt racite mai bine. Un procesor de laptop sau chiar si de pc, daca nu este racit bine si e incins, nu mai functioneaza in parametri normali.
Dar la pc nu e cazul, pentru ca e titai unitatea, ai titai coolerul pe procesor, plus chestia aia de aluminiu care vine peste procesor. In laptop nu au loc sa puna asa ceva si coolerul ala e foarte mic, ca sa nu mai zic ca daca il pui pe birou, trage praf si nu se raceste cum trebuie ca sunt blocate partial orificiile pe unde isi trage aer.
Inceacra cu un suport de laptop cu coolere, nu va face mare diferenta mai ales vara dar se va cunoaste o mica diferenta.

| Tryon explică (pentru anonim_4396):

Pai acel suport am eu, si chiar face diferenta, abia simt o mica caldura cand ma joc, si cu un program, nu mai stiu sigur cred ca era msi afterburner ini zicea ca am 60grade cam la amandoua. Am mai umblat la setari cu ajutorul celui care mi-a fat link-ul, si am observat ca de acolo imi pot lasa placa dedicata sa isi faca treaba singura, si acum trece de 50%, si nu mai am probleme aproape deloc, imi merge foarte bine, fara sacadare, laptopu nu e de gaming deci nu pot scoate nu stiu ce performanta cum ati zis si voi, dar eu sunt multumit ca acum am rezolvat ce voiam. A si doar o paranteza, tu si romeo nu ati ajutat cu nimic decat sa imi recomandati sa imi iau un pc desktop sau nu stiu ce in loc sa imi explicati cum se rezolva placa mea video, ceea ce am si cerut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este laptop, Laptopurile nu sunt facute pentru gaming, Da ai specificatii bune, dar altfel se raceste un desktop, si altfel un laptop. Cred ca mai erau cel putin 5 copii p-aici in ultima saptamana, sau si mai multi, care se plangeau ca au laptop-uri top end, unu zicea ca a dat pe el 1700 euro, cu nu stiu ce specificatii top end. Si se astepta sa joace nu stiu ce si pauza. Nu va mai luati dracu laptop-uri daca vreti gaming. Laptopu asa, pentru Youtube, mail, munca, un joculet de-asta mai mic, un wolfenstein sau ceva world of warcraft. atat. Ce dracu visati sa jucati gta5 pe laptop? laughing
sti cat costa un xbox 360 la mana a doua? intre 100 si 300 ron. Merge sa joci si gta 5 pe el, merge si online daca ai gold, ce mai vrei? decat sa dai 2000 3000 pe un laptop si sa te uiti la el.
Sau un desktop happy

| Tryon explică (pentru anonim_4396):

Cand joc laptopu meu abia trece de 50 de grade, am cooler, si am vazut pe internet si pe Youtube ca la specificatiile alea ar merge si cu unele setari pe high cu macar 30 fps, inteleg ca poate laptopu meu nu e de gaming sau ceva, dar nu stiu de ce mi se misca prost si placa video nu trece de 30% cand ma joc, asta ma frustreaza