| Andrei_Croitoriu_1991 a întrebat:

o amica detine un notebook Sony Vaio PCG-S11KR. Stiu, este din epoca bronzului dar odata ce l-am vazut si mi-am propus sa il fac nu o sa renunt cu una cu doua.
Puteti gasi manualul de utilizare al "dinozaurului" aici: http://www.sony.co.uk/support/en/product/PCG-SR11K
Ceea ce doresc sa fac este sa instalez un sistem de operare, minuscul bine inteles (ma gandeam la Slitaz Linux), singura problema fiind cum sa fac asta?
CD-rom extern cu Pc card nu, BIOS-ul nu citeste usb si nici nu are instalat un sistem operational.
Am gasit anumite posturi despre Plop Boot Manager, dar cum as putea instala boot manager daca nu am nici macar discheta?
In Bios imi zice ca are 192 memorie ram si 8 memorie video, 10G hard disk-ul, iar in meniul Boot am urmatoarele functii: Hard drive, diskette drive si Atapi CD-rom drive, dar discheta si Cd-romul sunt externe iar USB nu exista. ce-a mai simpla solutie ar fi procurarea de un CD-rom cu PC card dar nu am resurse financiare indestulatoare momentan :(
Daca aveti timp sa imi dati un raspuns sau sa dezbatem modalitati de instalare( daca sunt) v-as fi foarte recunoscator.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. scoti hdd din laptop si il bagi intr-un rack extern 2, 5' IDE la USB.
2. dai Format /q /s, adica formatezi acel drive quick si sistem.
3. copiezi kitul pe el intr-un director;
4. montezi inapoi hdd in laptop;
5. trebuie sa-ti booteze si sa-ti apara prompt-ul :
c:\
scrii " cd... nume director kit sistem de operare "
intri in director si rulezi setup-ul de la sistemul de operare pe care doresti sa-l instalezi.
Pentru astea iti trebuie mici cunostinte de IT... dar altfel nu ai cum. Daca nu te pricepi, mai bine mergi cu el intr-un service si explici ce am scris aici. Bafta!