| alexy19a a întrebat:

Se poate spune că am o mică mare problemă. Eu am încercat pentru prima dată să pun windows 7 dar, l-am instalat când era deschis. Acum am primit răspunsuri la întrebarea anterioară http://www.tpu.ro/......at-direct/ Să schimb nuşitiu ce la boot. Dar nuştiu cum pentru că nimeni nu mi-a explicat corect ce să apăs.
Uitaţi ce bios am:
Versiune Bios: Pheonix
Acum categoriile şi ce au:

Main:
Time
Date
Internal HDD
Internal Cd/DVD
Advanced:
Silent boot [enabled]
Legacy usb support [enabled]
Memory Graphis
Security-- Chestiile alea.
Acum categoria unde trebuie să modific ca să îmi ia cd-ul l început cu windows.
BOOT:
Recovery BOOT [enabled]
Network BOOT [enabled]
Şi acum BOOT ORDER:
-CD-ROM Drive
+Hard Driver
USB Diskette Driver
Network.

Ce tastă trebuie să apăs? Pentru că până acum dacă vă uitaţi la întrebarea de la link-ul pus de mine am primit răspunsuri să schimb la boot ceva, Dar nimeni nu mi-a zis cum.

P.S. Nu mă criticaţi că chestii şi chestii, Vreau să mă învăţ să pun windows singur.

11 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Cel mai bine înțelegi prin imagini însă n-am găsit una să se potrivească descrierii tale, uite, intră aici
https://www.google.ro/imghp?hl=ro&tab=wi

și scrie bios phoenix boot

Știu că în 2 moduri poți schimba:
1. Muți ordinea (sus-jos) cum face tipul aici
http://youtu.be/smL4hDBrN2A (el apasă pe tasta BackSpace - o săgeată spre stânga la tastatură).

2. Apeși Enter pe First Boot CD și alegi CD-RAM.

Sau apeși enter pe CD-ROM Drive și vezi ce-ți dă acolo.

Dacă vrei, discutăm pe Yahoo Messenger, îți pot da add?

| alexy19a explică (pentru DDCC):

Da. Dămi add alexy_al3xtzu. Măi... Toată chestia e că dacă dau enter sau orice fac nu dau de first bood priority sau de first boot Cd.

| neluL a răspuns (pentru alexy19a):

PROCESUL INITIAL DE INSTALARE -> Instalarea Windows-ului se face normal ca si in cazul instalarii Windows Xp … se introduce DVD in DVD R/W, intra in BIOS si schimba la MENIUL Boot pe CD/DVD ca fiind optiunea primara(adica NR 1) si apoi HDD/HDD zero (asta in cazul in care nu ai aceasta optiune deja setata) la unele calculatoare in functie de placa de baza se poate boot de pe CD prin apasarea tastei F12 (dupa restart bineinteles).
Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data.
Dupa ce ai setat DVD-ul ca fiind prima optiune de boot (adica NR 1)si ai iesit din BIOS vei fi intampinat de mesajul in care ti se spune sa apesi orice tasta pentru a continua pornirea (bootarea) de pe DVD, iar apoi incepe instalarea.
Bafta!

| alexy19a explică (pentru neluL):

Da mă da. Dar nu stiu cum să setez. La bot am cd rom şi orice apă nu se întâmplă nimic. Şi vreau să pun windows 7.

| neluL a răspuns (pentru alexy19a):

Exact la BOOT! Pune CD Rom prima optiune.In Bios umbli doar cu sagetile sus/jos si stanga /dreapta de pe tastatura. Te duci la CD Rom si apoi apasa pe tastele + sau - pana il ridici la NR 1 apoi apasa pe F10 pentru a salva modificarile.Setarea o faci cu CD-ul windows introdus in writter si la restart porneste instalarea cu orice tasta.

| alexy19a explică (pentru neluL):

Am facut exact asa si e la fel ca inainte.

| neluL a răspuns (pentru alexy19a):

Dar se mentine ordinea de bootare in Bios la meniul Boot? Ai CD/DVD la prima optiune? Sau nu ramane primul indiferent de alegere?

| alexy19a explică (pentru neluL):

Nu. Dar eu nu am optiunea CD/DVD am doar CD ROm atat. Si da se schimba cum le pun eu happy.

| neluL a răspuns (pentru alexy19a):

E buna CD ROM, e acelasi lucru. Biosul difera de la pc la pc in functie de placa de baza. Deci seteaza CD ROM ca fiind prima optiune. Setarea o faci cu CD-ul de windows bagat in writter. Dupa ce dai restart o sa inceapa bootarea.

| alexy19a explică (pentru neluL):

Asa am facut... Dar degeaba confused. Orice apas sau nimic tot asa de deschide normal.

| neluL a răspuns (pentru alexy19a):

Daca ai facut ce am zis mai sus si nu porneste instalarea inseamna ca CD-ul cu windows nu e bun, nu e bootabil.