| Katsu a întrebat:

Buna ziua TPU, imi cer scuze ca gresesc categoria dar am o problema urgenta la pc: cand vreau sa deschid google chrome, sa deschid skype-ul, orice fel de aplicatie in afara de explorer imi da urmatoarea eroare: " Windows cannot access the specified device, path, or file. You may not have the appropriate permission to acces the item. " La fel imi spunea si mai demult dar, doar la un joc, iar apoi dezactivam AVG-ul pentru 5 minute cat sa accesez, dar acum imi da aceeiasi eroare la absolut tot, inclusiv la avg, la sistem care..ca as vrea sa-l scanez dar nici atat nu pot, de formadat windows nu stiu + ca nu am nici cd cu windows, iar acum de Paste nu chem pe nimeni la mine sa-mi faca pc-ul. Imi poate spune cineva ce e de facut daca va rog frumos? Dau funda la cel mai bun raspuns. Un paste fericit si multa sanatate tuturor!

8 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Daca redenumesti executabilul pe care vrei sa il rulezi gen chrome. exe sau skype. exe in explorer. exe iti merge?
Daca da atunci intra pe net, descarca malwarebyte redenumeste-l in explorer sau svchot. exe sau winlogon. exe sau lsass. exe si fa o scanare a sistemului.
Pentru alte lucruri interesante despre calculatoare trage un ochi si pe: http://www.tutorialepc.ro

| danimotenel a răspuns:

Incearca sa vezi daca esti logat ca administrator, alta sansa decat sa reinstal win nu stiu.

| doctorandus a răspuns:

In promptul de comanda scrie:

assoc. exe=exefile

Si pe urma apesi Enter.

(Fara spatiu intre assoc. si exe! Forumul nu-mi permite asta.)

| iKronstadt a răspuns:

Ai probleme cu executabilul "rundll32. exe". Trebuie să-l reinstalezi. Descărcă-l de aici http://www.dll-files-download.com/R/2008-01-13/15185.html
Înainte de al instala, scanează-ți sistemul (cu SuperAntiSpyware), fiindcă sigur ai o problemă. Schimbă și AVG-ul, că nu faci treabă bună cu el. Nu chema vreun șmecher să-ți reinstaleze Windows-ul, că-ți ia bani degeaba!

| Katsu explică (pentru iKronstadt):

Am descarcat SuperAntiSpyware dar nici pe ala nu-l pot deschide..am oprit calculatorul cam 2-3 ore ca mi-a mers continuu de vreo 2 zile si se cam incalzise putin, iar acum nu imi mai arata nici o eroare, in My Computer daca vreau sa intru in C sau in D nu pot pentru ca nu ma lasa, adica stau si astept si nu face nimic, la fel si cu chrome, skype, absolut tot. Tot ce imi merge e Explorer-ul, in rest nimic. Acuma descarc rundll32 dar poate nici pe asta nu ma lasa sa-l instalez...altceva ce e de facut?

| iKronstadt a răspuns (pentru Katsu):

Ar fi cam mult de exlicat. Uite niște explicații de pe net http://maxoptimizer.com/......lysis.html
Sunt în limba engleză, dar sper să te ajute. Baftă!

| Katsu explică:

Mda, chiar nici executabilul nu il pot face sa mearga..deci mai astept inca 2-3 zile si chem pe cineva sa-mi reinstaleze windows-ul ca alta optiune vad ca n-am

| Sadic_Gunal_1990 a răspuns:

As vrea sa zic ca am patit la fel si nu prea vreau sa reinstalez winu caci l-am instalat acum cateva luni.Dar mie imi mai merge doar chrome si merge intrunfel diferit asta nu conteaza si minecraftul nu merge sa descarc nimica sau sa deschid nimic altceva.Are cineva vreo idee ce ii pot face?
Nu raspunde la nimic altceva cred