| En0ugh66 a întrebat:

Buna ziua utilizatorii, ai acestui site minunat, am si eu o problema, si vreau sa stiu cum sa fac sa nu mi se mai incarce memoria de la Local Disk ( C ), am 97 GB la local disk C, desii in local disk C nu am prea multe programe, jocuri, etc el tot e plin si nu descarc mai nimic, cred ca am un virus care tot imi incarca memoria, ce sa fac sa nu se mai incarce? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai instalat un program nou, acesta creează o mulțime de fișiere pe unde nu te aștepți, iar la dezinstalare multe dintre ele rămân (orfane). Mai sunt și punctele de restaurare periodice pe care le face window$-ul, mai sunt și mormanele de fișiere care se adună în cache-ul browser-elor de internet etc. Nu cred să fie vorba despre viruși - asta dacă nu ținem seama de faptul că window$ însuși e un fel de mare virus.winking
O reinstalare ar rezolva temporar problema. Un disc mai mare ar rezolva-o tot temporar, dar pe o perioadă ceva mai lungă.

2 răspunsuri:
| Adrian_Dragan_2000 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul, doar ce a aparut 10, este foarte bun, il recomand, daca se intampla la fel, ai grija, ca toate programele pe care le instalezi, se le pui in Local Disk D, sau E, depinde cum este la tine, eu am doar 50 gb LocalDisk C, si nici jumatate nu am ocupat.

| doctorandus a răspuns (pentru Adrian_Dragan_2000):

Te inseli, n-a aparut Windows 10, ci doar o versiune de test.

Altfel dezactiveaza System Restore si curata punctele de restaurare. Foloseste si http://www.aplusfreeware.com/categories/LFWV/SpaceMonger.html