| kytyna a întrebat:

Calculatorul meu facea un zgomot f deranjat asa ca m-am decis sa-l dezamblez sa-i curat ventilatorul, l-am curatat dar tot acelasi rezultat zgomot, si tot uitandu-ma am vazut un fel de cutiuta neagra(langa memorie) cu o rotita in mijloc ce se invartea pe care scria pentium 2, procesor si acolo era hiba am scos firele din funtiune de acolo si calculatorul meu nu mai facea zgomot. Ce credeti am facut un mai mare rau? sa pun firele la loc? calculatorul merge la perfectiune si cu firele alea scoase.

2 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Pai ar cam fi, ala e coolerul procesorului, si il ajuta sa se raceasa, daca nu functioneaza se incalzeste excesiv procesorul si o sa se stinga calculatorul, dar continuaind asa o sa il strici de tot! daca tot simti ca zgomotul e deranjant zgomotul, mai bine ia-ti un cooler nou!

| danutzsan a răspuns:

Pune la loc firele pentru că o să ardă procesorul ai anulat ventilatorul procesorului și asta este o mare problemă.