| anonim_4396 a întrebat:

Calculatorul meu nu imi recunoaste telefonul cand il conectez si nu pot sa schimb fisiere intre ele ma poate ajuta cineva?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea sa fi scos telefonul fara sa-i dai eject.Ar fi bine sa schimbi USB-ul. Vezi, de asemenea, daca ai activat modul depanare (e undeva in setari).

| LinxCont a răspuns:

Daca nu merge prin USB, se poate folosi cardul de memorie din telefon pentru transferul de fisiere: fisierele care trebuie copiate in calculator se copiaza pe card, se scoare cardul si se introduce in cititorul de carduri in calculator.

Alta varianta: se instaleaza din google play daca nu cumva e deja instalat, un program de tipul ftp server. Daca atat telefonul cat si calculatorul sunt conectate la acelasi router, se porneste acea aplicatie ftp server din telefon si se copiaza in explorer in calculator acea adresa. In felul asta calculatorul va vedea fisierele din telefon.

Alta metoda e urmatoarea: se instaleaza in telefon un filemanager care poate accesa dispozitivele din retea, cum e ES File explorer, se da share unui folder din calculator, se poate elimina si parola de acces (pentru mai multa usurinta in accesarea fisierelor) si cu ES File explorer se poate vedea folderul din calculator cu posibilitatea de a transfera fisiere intre acel folder din calculator si telefon.
Metoda asta cu ES file explorer o folosesc eu in prezent.

Alta varianta pe care nu o folosesc e uploadarea fisierelor din telefon pe un site si descarcarea lor in calculator de pe acel site.

| dfeel a răspuns:

Ce telefon incerci sa conectezi?

| anonim_4396 explică (pentru dfeel):

Un smartphone cu Android 6.0

| dfeel a răspuns:

Ai Samsung universal USB Driver instalat?
Cand il conectezi ai ales ca mod de conectare Transfer files (MTP)?

| anonim_4396 explică (pentru dfeel):

N-am un Samsung dar am activat Transfer files (MTP)

| dfeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Si iti merge?
Intr-adevar nu stiu de ce am considerat eu ca ai avea Samsung happy

| anonim_4396 explică (pentru dfeel):

Nu tot nu imi merge.
Si probabil ai crezut ca era un Samsung pentru ca marca asta de telefoane o vezi cam peste tot happy

| dfeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, dar cand il conectezi pe telefon iti apare ceva sau e ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic? Poate macar ceva in Notificari?

| anonim_4396 explică (pentru dfeel):

Da imi apare ca s-a conectat

| dfeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci prima verificare logica ar fi sa schimbi portul USB.
Daca tot nu merge verifica in setarile telefonului daca nu e ceva evident care il impiedica.