| FoundYouLover a întrebat:

Calculatorul mi se inchide singur uneori. Apoi, dupa o vreme ma lasa sa-l deschid si merge normal, dar dupa un timp iar se inchide.Stiti cumva ce ar putea sa aiba si cat ar putea sa ma coste reparatia lui?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai o piesă arsă in el, iar cind se supra incălzeste intră automat in protectie, de aceea se inchide, nu il m ai forța că il arzi de tot, si nu il mai repară nimeni.

| costeaboy a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca e de la procesor, se incalzeste prea tare si de asta se face restart, asa e setat in bios, cind ajunge la 60 sau 70 grade se restarteaza automat pcul, trebuie sa il cureti de praf, si sa ii pui termopasta.dar poate sa fie si de la placa video, dar mai precis e de la procesor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costeaboy):

Pă si asta nu indică un defect? Că altfel nu se stinge aiurea, e ca si la televizoare, daca ai un defect sau sursa detectează consum mare se opreste, asta la televizoare destepte nu la rahaturile făcute in china.

| costeaboy a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am zis ceva? pai procesorul nu e ars, dar e supraincalzit. daca avea o piesa arsa in el nu se mai aprindea pcul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costeaboy):

Bravo, exact.Hai că ne am inteles.laughing

| costeaboy a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Prostule, daca e ceva ars nu se mai aprinde calculatorul, tu intelegi? ma bucur ca sunt bravo!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costeaboy):

Auzi eu nu te am jignit da? si nu sint prostul tău, ce limbaj e ăsta, vezi ca acum vei fii raportat clar?

| Dismally a răspuns:

Ar putea fi temperatura prea mare la procesor sau la placa video, ar putea fi sursa de vina sau altceva. Dupa ce se inchide ar trebui sa il desfaci si sa pui mana pe placa video, pe cooler-ul de la procesor, daca e fierbine atunci acolo e problema.

| FoundYouLover explică (pentru Dismally):

Multumesc de raspuns, chiar mi se supraincalzeste, o sa-l duc la service intr-o zi sa vedem ce pot sa-i faca aia acolo, ca eu nu ma pricep sa-l desfac.

| Dismally a răspuns (pentru FoundYouLover):

Nu ai pentru ce. Din cauza temperaturii prea mari se opreste,