| Mihai_Joseph_1989 a întrebat:

De ceva timp am observat ca am o problema cu conectarea la internet. Dupa ce deschid calculatorul se conecteaza... daca daca plec 15 min se deconecteaza singur. Daca navighez merge normal nu cade. doar daca nu fac absolut nimic la el,il gasesc deconectat. Furnizorul de internet este RDS, nu am router, sunt pe direct. Calculatorul este setat sa intre in stand by mode la 60 min..nu prea vad sa aiba legatura cu asta.
Multumesc

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Are legătură directa cu asta, la care se adauga setările plăcii de rețea care probabil e setată să se conecteze la cerere, dar chestia asta este și o măsură de protecție antihaking, ce poate fii în avantajul tău, mai ales în cazul pătrunderii neautrizate a unei persoane în calculatorul tău, fără ca tu să stii asta.Succes

| Mihai_Joseph_1989 explică (pentru DeyCj):

Am inteles....ai idee unde as putea intra pentru a schimba aceasta setare?

| DeyCj a răspuns (pentru Mihai_Joseph_1989):

Intuind nu prea, dar dacă aș fi în fața lui precis mi-aș da seama de unde.
ca idee generala, încearca să schimbi planul de baterie(ceva de genul îi zice) din balaned în High performance.Asta ar trebui să dezactiveze și stand by-ul și hibernarea și să nu mai permită oprirea calculatorului la un timp anume.

| stlucian a răspuns:

Ceva driver mai nou la placa de retea.
Ce Win?

| Mihai_Joseph_1989 explică (pentru stlucian):

Conexiunile sunt facute, ideea este ca eu acum 3 4 saptamani nu aveam problema care o am acum, cand lucrez la calculator nu am probleme netul functioneaza, cand se deschide calculatorul se conecteaza automat, daca plec 15 min din fata lui fara sa ii fac nimic,internetul nu mai functioneaza, trebuie sa ii dau reconectare, am intrat in in proprietatile calculatorului i am dat maxim performance, am intrat si intr o setare de la placa de retea ce credeam eu ca are legatura cu salvarea energiei dar nimic, am sunat la cei de la rds, au facut niste verificari, mi au zis ca e interna pb, adica ceva la mine in computer.

| stlucian a răspuns (pentru Mihai_Joseph_1989):

Nu pot sa-ti dau un raspuns concret dar avand in vedere ca ai setat pentru o reducere a consumului cat mai eficienta s-ar putea sa fie de acolo. Ceva se bat cap in cap adica "maxim performance" si consumul minim de energie.Incearca sa le treci pe toate la mediu si apoi sa experimentezi setari pentru fiecare in parte.